Makat Çatlağı Hastalığı Sık Sorulanlar


Genel Tanım

Makat Çatlağı İle Alakalı Merak Edilenler?

Makat çatlağı her yaştan insanı etkileyebilen bir durumdur. Nüfusun büyük çoğunluğu kolaylıkla yakalanabilir. Utanma nedeniyle anüsün muayene ve tedavisinden kaçınılması halinde ciddi sonuçlar doğurabilecek bir durumdur. Anorektal fissür tıpta anal fissür olarak da bilinir. Anal fissür tedavisi ve muayenesi konusunda tedirginlik yaşayan kişilerin internet aramaları yoluyla ve hastanemize telefonla ulaşarak sordukları soruların yanı sıra anal fissür hakkında en çok merak edilen sorulara da yer verdiğimiz bu yazı gibi bilgilendirici içerikleri Genel Cerrahi Blog sayfamızda paylaşıyoruz. Makat çatlağının ne olduğunu öğrenmek için makat çatlağı nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Makat çatlağı neden oluşur?

Makat gelişi genellikle kronik ishal veya kabızlık, kötü bağırsak alışkanlıkları, anüse fiziksel travma, genetik yatkınlık ve hamilelik ve doğumdan kaynaklanabilir. Makat doğumun nedenlerini bilmek, makat doğumu önlemek için de önemlidir.

Makat çatlağı belirtileri nelerdir?

Makat doğum belirtileri, diğer makat doğum durumları gibi kaşıntı, ağrı, şişlik, bağırsak hareketleri sırasında kanama ve anüste yırtılmayı içerir. Makat doğum belirtileri diğer makat doğum durumlarına benzer olabileceğinden, bu belirtileri yaşamanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak makat doğumun tedavisi için ilk adımları atmanız önemlidir.

Makat Çatlağı Kendiliğinden İyileşir mi?

Anüs, çok fazla kan akışı olan vücudun en hassas bölgelerinden biridir. Bu nedenle küçük anal fissürler bazı durumlarda kendiliğinden iyileşebilir ancak iyileşmeyen anal fissürler kronikleşerek başka anorektal durumlara neden olabilir. Bunlardan en önemlisi rektal apsedir. Makat apsesi geliştikten sonra tedavi edilmesi makat yırtığına göre daha zordur ve tedavi edilse bile makat bölgesinde fistüllere neden olabilir. Bu nedenle makat apsesinin tedavisini şansa bırakmak ciddi sonuçlar doğurabilir.

Makat Çatlağı Nasıl Tedavi Edilir?

Makat çatlağı tedavisinde günümüzde kullanılan en popüler teknik lazerle makat çatlağı tedavisidir. Lazerle makat çatlağı tedavisi ameliyatsız makat çatlağı tedavisi olarak da bilinir ve minimal riskli, kısa ve kaliteli bir iyileşme süreci sunarak hastanın mümkün olan en kısa sürede normal hayatına dönmesini sağlar. Lazer anüs çatlağı tedavisinin ne olduğunu ve faydalarını öğrenmek için lazer anüs çatlağı tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Makat Çatlağı Nasıl Oluşur?

Daha yaygın olarak anal fissür olarak bilinen makat çatlağı, anüs bölgesinde çeşitli nedenlerle ortaya çıkan ve hastanın hayatı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilen bir durumdur. Anal fissürün en yaygın nedenlerinden biri tuvalet ihtiyacını gidermek için ıkınmaktır. Hastada şiddetli ağrı ve yanma hissine neden olur. Makat çatlağı akut bir durumdur ve tedavi edilmezse veya tedavi gecikirse kronikleşebilir. Bu konuda daha fazla bilgi için Anal fissür kendiliğinden geçer mi? Akut anal fissürler tıbbi olarak tedavi edilebilir, ancak kronik anal fissürler cerrahi tedavi gerektirir. Anal fissür için tıbbi ve cerrahi tedaviler vardır. Günümüzde en yaygın kullanılan ve hızlı sonuç veren yöntem lazer tedavisidir. Lazer tedavisi ile hastalar operasyon sonrası normal hayatlarına dönmekte hiçbir sorun yaşamazlar ve kısa sürede iyileşirler. Lazer tedavisi hakkında daha fazla bilgiyi “Makat çatlağı lazer tedavisi” yazımızda okuyabilirsiniz. Makat çatlağından muzdarip hastalar bize sıklıkla makat çatlağı nasıl tedavi edilir, makat çatlağı ağrısı nasıl giderilir ve makat çatlağı için ne yapmalı gibi sorular sormaktadır. Akut makat çatlağı olan kişiler için tıbbi tedavi ve önerilen oturma banyoları ile iyileşme şansı vardır. Kronik makat çatlağı olan kişilerde ise cerrahiye başvurulur ve başarılı sonuçlar elde edilir.

Makat Çatlağı İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Makat çatlağı medikal ve cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilen bir durumdur. Makat en sık kullanılan tedavi olan lazer ile tedavi edilirse hastalar aynı gün taburcu edilir ve kısa sürede iyileşir. Ameliyat yöntemi kullanılırsa ilk hafta ağrı ve kanama gibi komplikasyonlar olabilir. Bu sebepten genellikle hastalar klasik ameliyatlar yerine ameliyatsız tedavilere yönelmektedir

Makat Çatlağı Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Makat çatlağı ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 15-20 dakika sürer.

Makat Çatlağı Hangi Bölümde Tedavi edilir?

Makat çatlağı tedavisi Genel Cerrahi Servisi tarafından yapılmaktadır. Çok iyi sonuçlar veren tedaviler genel cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

Makat Çatlağı Nasıl Anlaşılır?

Makat çatlağı olan hastaların yaşadığı en tipik belirti cam kesiği hissidir. Buna zonklama ve şiddetli ağrı da eşlik ediyorsa makat yırtığı oluşmaya başlamış olabilir. Bu belirtiler makat çatlağını anlamak için yeterlidir.

Makat Çatlağı Nasıl Muayene edilir?

Hijyenik hastane koşullarında ve uzman doktorların gözetiminde makat çatlağını muayene etmenin üç yolu vardır: gözle, parmakla ve anoskopik. Hastalar muayeneden utanabilir ve muayene olmak konusunda isteksiz olabilirler. Ancak anal fissür muayenesi ile hastalık erken teşhis edilebilir ve ilerlemesi durdurulabilir.

Avrupa Cerrahi

Hızlı Erişim ve Randevu

Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Uzman Doktor Ekibi
7/24 Canlı Danışma
Kolay Randevu

Avrupa Cerrahi

Hızlı Erişim ve Randevu

Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Önemli Linkler
 • Hakkımızda
 • Prokto Team
 • Tedaviler
 • Blog
 • letişim
Adres
 • Levent Klinik

  Levent Mahallesi, Levent Caddesi No:4, 34330 Beşiktaş / İstanbul

 • Kadıköy Adres

  Bağdat Cad. Şimşek Sok. No:2 Kat:4 Caddebostan Kadıköy / İSTANBUL

 • Bakırköy Adres

  Kartaltepe Mah. İncirli Cad. No:26 Bakırköy / İSTANBUL

Çalışma Saatleri
 • Hafta İçi: 09:00 – 18:00
 • C.tesi: 09:00 – 14:00
 • Pazar: Kapalı
© 2023 Telif Hakları Yasir Gözü'ye Aittir