Anal Fissür Tedavi Sonrası İyileşme Süresi Nekadar Sürer?


Genel Tanım

Anal Fissür Tedavi Sonrası İyileşme Süresi

Uzun süreli kabızlık- ishal veya ıkınmaya bağlı olarak anal kanalda oluşan yırtıkların neden olduğu anal fissürler, şiddetli ağrı ve kanama ile hastaların yaşam kalitesini düşürmektedir. Anal fissür oluştuktan sonra hasta kanama ve ağrı nedeniyle dışkılama sırasında rektal kaslarını sürekli kasar, ağrı geçmez, fissürün boyutu artar ve bu bir kısır döngü haline gelir. Anal fissür hakkında bilgi almak için anal fissür nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda anal fissür ameliyatının iyileşme sürecine ve anal fissür ameliyatı sonrası bakıma bakarak anal fissür tedavisi hakkında bilgi vereceğiz.

Anal Fissür Ameliyatından Sonra İyileşme Süresi

Anal fissür tedavisi tıbbi ya da cerrahi olabilir. Günümüzün modern imkanları ile lazerle anal fissür tedavisi ağrısız ve kanamasız bir şekilde yapılabilmektedir. Lazerle anal fissür tedavisinde kanama veya ağrı olmadığı için hasta aynı gün taburcu edilebilir ve hızlı bir şekilde normal hayatına dönebilir. Cerrahi anal fissür onarımında ise kanama ve ağrının bir hafta içinde ortaya çıkması beklenir. Bu süre zarfında doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçların düzenli kullanımı iyileşme sürecini hızlandıracak ve daha konforlu hale getirecektir. Anal fissürün medikal tedavisi sırasında botolinum toksin kullanımı ile kas kasılması engellenerek ağrının azaltılması ve anal fissürün büyümesinin engellenmesi için tedavi yöntemleri kullanılır.

Anal Fissür Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anal fissür ameliyatı sonrasında hastalara ılık su banyosunda oturma, reçete edilen kremlerin uygulanması, sebze ve lif ağırlıklı beslenme, alkol ve kafeinli içeceklerden uzak durma, düzenli bağırsak hareketleri, bol su içme gibi hastalığın iyileşme süresini kısaltacak ve tekrarlamasını önleyecek genel öneriler verilir. Dikkat edilmesi gereken bu noktaların dışında her cerrahi işlemin kendine özgü koşulları vardır ve doktor her hastanın tıbbi durumuna göre özel önerilerde bulunabilir. Kaliteli bir iyileşme süreci için doktor tavsiyelerine harfiyen uyulmalı ve reçete edilen ilaçlar düzenli olarak alınmalıdır.

Anal Fissür Tekrarlar mı?

Anal fissür tedavisinin en önemli aşaması lazer, medikal veya cerrahi tedavi olmakla birlikte, hastalar anal fissür belirtileri ile kurumumuza geldiklerinde muayene sırasında hastalığın nedenleri belirlenmekte ve anal fissür tedavisi sonrasında hastalığın tekrarlamaması için önerilerde bulunulmaktadır. Anal fissürün tekrarlaması endişesi haklı olmakla birlikte, uzmanlar tarafından yapılan başarılı operasyonlar sonrasında hastalığın nedenlerinin bilinmesi, müdahale sonrası önerilere uyulması, beslenme ve dışkılama alışkanlıklarının değiştirilmesi ile anal fissürün tekrarlama olasılığı büyük ölçüde azalmaktadır.

Anal Fissür (Makat Çatlağı) için Ameliyatsız Tedavi

Anal fissür makat çatlağı olarak da bilinir. Bu durum anal bölgede küçük yırtıklarla başlar ve genellikle hemoroid ile karıştırılır. Bu yırtıklar genellikle çok kuru ve sert dışkıdan kaynaklanır. Bu da dışkılama sırasında kasların yıpranmasına neden olur. Bağırsak enfeksiyonları, şiddetli ishal veya ülseratif kolit gibi durumlar da anal fissüre neden olabilir.

Anal fissür belirtileri genellikle bağırsak hareketleri sırasında ağrı ve yanma, anüste ağrı ve kaşıntı, kanamayı içerir.

Ameliyatsız lazer anal fissür tedavisi sayesinde tedaviniz 5 dakika içinde, hijyenik ameliyathane koşullarında, dikişsiz olarak gerçekleştirilir. Ameliyatsız tedavi, herhangi bir kesi veya dikiş olmadığı için dokulara zarar vermez ve hastaların aynı gün sosyal hayatlarına dönmelerine olanak sağlar. Ameliyatsız fissür tedavisinin avantajları için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz

Avrupa Cerrahi

Hızlı Erişim ve Randevu

Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Uzman Doktor Ekibi
7/24 Canlı Danışma
Kolay Randevu

Avrupa Cerrahi

Hızlı Erişim ve Randevu

Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Önemli Linkler
 • Hakkımızda
 • Prokto Team
 • Tedaviler
 • Blog
 • letişim
Adres
 • Levent Klinik

  Levent Mahallesi, Levent Caddesi No:4, 34330 Beşiktaş / İstanbul

 • Kadıköy Adres

  Bağdat Cad. Şimşek Sok. No:2 Kat:4 Caddebostan Kadıköy / İSTANBUL

 • Bakırköy Adres

  Kartaltepe Mah. İncirli Cad. No:26 Bakırköy / İSTANBUL

Çalışma Saatleri
 • Hafta İçi: 09:00 – 18:00
 • C.tesi: 09:00 – 14:00
 • Pazar: Kapalı
© 2023 Telif Hakları Yasir Gözü'ye Aittir