Anal Fissür Hastalığını Nasıl Önlerim?


Genel Tanım

Anal Fissür Hastalığını Önlemek İçin Ne Yapabilirim?

Anal fissür hastalığı, her yaştan insanı etkileyebilen ve etkilenen kişilerin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren ağrılı bir durumdur. Anal fissür hastalığının en yaygın nedenleri sert dışkı, kötü beslenme alışkanlıkları ve yanlış temizliktir. Bu makalede anal fissürleri önlemek için neler yapılabileceğine ve anal fissürlere nelerin iyi geldiğine bakacağız. Anal fissürün ne olduğunu öğrenmek için anal fissür nedir makalemizi okuyabilirsiniz.

Anal Fissür Hastalığını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Beslenme, temizlik ve düzenli bağırsak hareketleri ile anal fissür hastalığını önlemek mümkündür. İşte anal fissür hastalığını önlemek için yapabilecekleriniz;

Diyet: Günümüzde beslenme alışkanlıklarımızın fast food'a yönelmesi, yeterli sebze, meyve ve lifli gıdaların alınmaması ile ya kabızlık ya da ishal ortaya çıkmakta, bu da anal fissürü tetiklemektedir. Anal fissürü önlemek için yapılması gereken ilk şey beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek ve dengeli beslenmektir. Alkol, çok acı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Dengeli bir beslenme sindirim sisteminizdeki sorunları en aza indirecek, bağırsak hareketlerinizi düzenli tutacak ve anorektal hastalık geliştirme riskini azaltacaktır.

Düzenli bağırsak hareketleri ve temizlik: Bağırsak hareketlerini uzun süre geciktirmek dışkının sertleşmesine yol açar ve ardından bağırsak hareketleri sırasında anal kanalda güçlüklerle enfeksiyon olasılığını artırır. Kötü bağırsak alışkanlıkları anal fissürlere ve hemoroid ve anal apseler gibi diğer anorektal rahatsızlıklara yol açabilir. Anal fissürü önlemek için bağırsak hareketleri sırasında ıkınmaktan kaçınmak ve bağırsak hareketlerinden sonra bölgeyi düzgün bir şekilde temizlemek önemlidir. Anal fissür, bol su içerek ve bağırsak hareketlerinden sonra temizlemek için yumuşak tuvalet kâğıdı kullanarak önlenebilir.

Anal Fissüre Ne İyi Gelir?

Anal fissür hastalığının kesin çözümü ameliyatsız anal fissür tedavisi veya sağlık kuruluşlarında cerrahi müdahaledir. Anal fissür tedavisinden kaçınılmamalıdır. Anal fissür hastalığının belirtileri görülüyorsa ağrıyı dindirmek için ılık suda oturmak geçici bir çözüm olarak kullanılabilir. Anal fissür tedavisi için kurumumuza gelen hastaların soruları ve bu hastalıktan muzdarip hastaların internetteki popüler aramaları göz önüne alındığında, insanlar anal fissür tedavisi için ameliyatsız çözümler aramaktadır. Ameliyatsız anal fissür tedavisi arayan hastalara bitkisel anal fissür tedavisi adı altında herhangi bir tıbbi görüşe dayanmayan, hastalığın iyileşmesi bir yana tedavi sürecini zorlaştıran tavsiyeler verildiği görülebilmektedir. Anal fissür belirtileriniz varsa ticari amaçla verilen yanlış bilgilere itibar etmemeli, anal fissür muayenesi için bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Üstelik günümüzün modern tıbbi imkanları ile lazerle ameliyatsız tedavi yapılabilmekte ve hasta kısa bir iyileşme süreci ile normal hayatına dönebilmektedir. Anal fissürün ne kadar sürede iyileştiğini öğrenmek için anal fissürün ne kadar sürede iyileştiğine dair yazımızı okuyun.

Avrupa Cerrahi

Hızlı Erişim ve Randevu

Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Uzman Doktor Ekibi
7/24 Canlı Danışma
Kolay Randevu

Avrupa Cerrahi

Hızlı Erişim ve Randevu

Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Önemli Linkler
 • Hakkımızda
 • Prokto Team
 • Tedaviler
 • Blog
 • letişim
Adres
 • Levent Klinik

  Levent Mahallesi, Levent Caddesi No:4, 34330 Beşiktaş / İstanbul

 • Kadıköy Adres

  Bağdat Cad. Şimşek Sok. No:2 Kat:4 Caddebostan Kadıköy / İSTANBUL

 • Bakırköy Adres

  Kartaltepe Mah. İncirli Cad. No:26 Bakırköy / İSTANBUL

Çalışma Saatleri
 • Hafta İçi: 09:00 – 18:00
 • C.tesi: 09:00 – 14:00
 • Pazar: Kapalı
© 2023 Telif Hakları Yasir Gözü'ye Aittir