Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisi (Botulinum Toksini Uygulaması)


Genel Tanım

Fissür Botulinum Toksini Uygulaması

Anal fissür, anüs çıkışında küçük bir yırtık veya ülserin neden olduğu yaygın ve ağrılı bir durumdur. Yaygın olarak makat çatlağı olarak da bilinir. Anal fissür, bağırsak hareketlerinden sonra kanama, kaşıntı ve ağrıya neden olabilir ve bazen şiddetli olabilir.

Anüs bölgesinde zonklayıcı bir ağrı, bacaktan aşağıya yayılan ağrı, bağırsak hareketi sırasında bıçak kesiği hissi ve anüsten kanama varsa anal fissürün varlığından şüphelenilmelidir. Anal fissür genellikle birkaç hafta içinde iyileşir, ancak 4-6 hafta içinde iyileşmezse kronik anal fissür olarak adlandırılır. Anal fissürlere kabızlık, sert dışkı, ishal atakları ve doğum gibi birçok şey neden olabilir. Bazen fissürün net bir nedeni yoktur.

Botulinum Toksini Nedir?

Botulinum toksini (Botoks), omurilik yaralanmaları ve serebral palsili kişilerdeki kas spazmları gibi aşırı kas aktivitesinin neden olduğu çeşitli durumları tedavi etmek için birkaç yıldır kullanılmaktadır. Botoksun anüs çevresindeki kaslara enjekte edilmesi kasları gevşetir ve kas gerginliğini azaltır. Bu da ağrıyı azaltır ve fissüre giden kan akışını artırarak doğal yollarla iyileşmesini sağlar. Botoks enjeksiyonundan sonra anal fissür iyileşmesinin başarı oranı 100 tedaviden 70-90'ıdır. Bazen enjeksiyonun tekrarlanması gerekebilir ve bu 100 tedaviden 50'sinde başarılı olur.

Prosüdür Nelerdir?

İşlemden önce özel bir hazırlığa gerek yoktur, sadece hafifçe uyuşturulacağınız (sedasyon) için 2 saat boyunca aç kalmanız yeterlidir. İşlem ameliyathaneye girmeden bir cerrah tarafından gerçekleştirilir ve sadece birkaç dakika sürer. Tedaviden sonra hastanede kalmanıza gerek yoktur ve ertesi gün evinize ve işinize dönebilirsiniz. Botoksun etkileri 72 saat içinde etkisini göstermeye başlar ve 2-3 ay sürer, bu da fissürün iyileşmesi için yeterli bir süredir.

Yan Etkileri ve Riskler Nelerdir?

Herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, küçük kanama, enfeksiyon veya çok nadir de olsa Botoksa karşı alerjik reaksiyon olasılığı vardır.

Botokstan Sonra Makat Çatlağı Tekrar Edermi?

Tüm anal fissür tedavilerinden sonra anal fissürün tekrarlama riski vardır. Ancak Botoks'un en önemli özelliği, durum ileride tekrarlasa bile hastaya ek bir rahatsızlık vermeden tedavi edilebilmesidir. Ameliyat sonrası nüksleri tedavi etmek daha zor ve streslidir.

Ameliyat Olursam Ne Olur?

Lateral internal sfinkterotomi (LIS) kronik anal fissür için en yaygın tedavidir. Bu ameliyat spastik iç rektal kasların bir kısmının kesilmesini ve kasların gevşetilip rahatlatılmasını içerir. Bu ameliyat hastanede kalmayı, anesteziyi (bayıltma) ve ameliyattan sonra bir süre dinlenmeyi gerektirir. Doğru teknikle yapılmazsa, kesilen kas nedeniyle anahtar deliği deformitesi oluşabilir. Bu nedenlerle öncelikle ameliyatsız yöntemler tercih edilebilir.

Avrupa Cerrahi

Hızlı Erişim ve Randevu

Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Uzman Doktor Ekibi
7/24 Canlı Danışma
Kolay Randevu

Avrupa Cerrahi

Hızlı Erişim ve Randevu

Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Önemli Linkler
 • Hakkımızda
 • Prokto Team
 • Tedaviler
 • Blog
 • letişim
Adres
 • Levent Klinik

  Levent Mahallesi, Levent Caddesi No:4, 34330 Beşiktaş / İstanbul

 • Kadıköy Adres

  Bağdat Cad. Şimşek Sok. No:2 Kat:4 Caddebostan Kadıköy / İSTANBUL

 • Bakırköy Adres

  Kartaltepe Mah. İncirli Cad. No:26 Bakırköy / İSTANBUL

Çalışma Saatleri
 • Hafta İçi: 09:00 – 18:00
 • C.tesi: 09:00 – 14:00
 • Pazar: Kapalı
© 2023 Telif Hakları Yasir Gözü'ye Aittir