Akut Anal Fissür Tedavisi

Anasayfa Tedaviler Akut Anal Fissür Tedavisi

Akut Anal Fissür Tedavisi

Ameliyatsız fissür tedavisi merkezimizde yapılmaktadır. Günümüzde çok fazla karşılaşılan fissür rahatsızlığı hastaların sosyal hayatlarını etkileyebilir. Anal fissür rahatsızlığı anüsün çıkış kısmında belli bir nedene bağlı olmadan çatlak biçiminde kendini gösterir. Meydana gelmiş yarada dışkılıma esnasında ve sonrasında ağrı hissedilir.

Anal fissür ağrının yanı sıra bazen kanama yaparak da ortaya çıkabilir. Genelde hemoroid ile karıştırılan anal fissür biçim ve boyut bakımından küçük gözükür. Ağrıların ilk zamanlarındaki döneme akut dönem, daha uzun sürdüğü döneme kronik dönem denmektedir. Anüsün orta ve arka hattında meydana gelen anal fissürler dışkılama anında zorlanıldığında gaita, anüs bölgesinde tahrişe sebebiyet verir. Ufak çizgiler şeklinde yırtıklar meydana gelir.

Dışkılama esnasında ortaya çıkan ağrı hastalar tarafından genellikle cam batması şeklinde tarif edilir. Tuvalet sonrasında ağrı bazen devam edebilir ve hastanın günlük yaşamdaki hareketleri sınırlanır. Ağrının şiddetiyle makattaki yırtıklar kaslarda spazma yol açar. Oluşan basınçla kan dolaşımı yetersiz kalarak yırtığın iyileşme şansı azalır.

Anal fissür belirtileri; Uzun süreli kabızlığın, kadınlarda hamilelik ve doğumun, Crohn ve Ülseratif kolit gibi bağırsak hastalıklarının anal fissüre neden olduğu bilinmektedir. Başlangıç evresinde olan hastalıkta sert bir dışkılama olayı yaşanır. Bunun devamında hastalık ilerleyebilir. Hastada görülen ağrılar genelde yırtılır, kesilir ve yanma şeklinde kendini gösterir. Hissedilen ağrı lezyonun büyüklüğü ile orantılı değildir. Çatlak küçük olsa da ağrı büyüktür. Makat bölgesi zorlandığında ani ve şiddetli basınçla beraber sert dışkının geçişi çatlağın daha da ilerlemesine yol açabilir. Ayrıca buna ek olarak hastada kanama, makat bölgesinde kaşıntı gibi şikayetler vardır. Anal fissür hastalığı ile makatta az miktarda parlak kan, tuvalet kağıdına bulaşmış olarak veya damla halinde tuvalette görülebilir.

ANAL FİSSÜRDEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPMALIYIM?

Anal fissürden korunmak için;
  • Günlük 2,5 litre su tüketmek,
  • Acı, ekşi baharatlı yiyeceklerden uzak durmak,
  • Lifli gıdaların tercih edilmesi,
  • Günde iki kez 15 ile 20 dakikadan kısa sürmeyecek şekilde oturma banyoları yapmak,
  • Bunların dışında dışkıyı yumuşatan ilaçlar ile sert ve kuru dışkıyı yumuşatmak ve rahat çıkmasını sağlamak gerekir

Ameliyatsız fissür tedavisi; Kronik anal fissürlerin mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Hasta botoks ve lazer tedavisi ile endişelerinden arınmaktadır. Merkezimizde ameliyatsız anal fissür tedavisi yapılmaktadır. Ameliyatsız anal fissür tedavisi hastaya birçok avantaj sağlar. Hasta günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir ve günlük işleri aksamaz. Aynı gün muayene ve tedavi olabilen hastanın iyileşme süreci çok hızlı gerçekleşmektedir. Tedavi sonrasında anal çatlak ile oluşan ağrı, kanama, kızarıklık ve kaşıntı şikayetleri en aza iner. Ameliyatsız anal fissür tedavisi uygulanan kişide fissürün tekrarlama ihtimali oldukça az olur.

Anal fissürü bulunan kişide tedavi sonrasında dışkılama yapıldıktan sonra ılık su içinde oturma banyosu yapılabilir. Kan dolaşımını hızlandıran bu işlem makatta yara oluşmasını önlemektedir. Kabızlıktan kurtulmak için bol lifli gıdaları tercih etmek gerekir. Anal fissür tedavisinden sonra tuvalete girildiğinde bolca kremleme yapıldıktan sonra parmağımızı bir iki boğum içeri iterek kasları sağa sola doğru genişletebiliriz. 5-10 saniye bu işlemi yapmak yeterli olacaktır. Klasik cerrahi işlemler hastada doku kaybına neden olabileceği için hastalar bu işlemlerden kaçabilir ve bazen tedavi bile olmak istemezler. Ameliyatsız tedavide hastada doku kaybı yaşanmamaktadır. 

Bilgi Alın