Yoga ile Anal Fissür Evde Tedavi

Yoga ile Anal Fissür Evde Tedavi

Genelde dışkılamadan sonra tuvalet kağıdında taze kan görürseniz veya makat bölgesinde bir ağrı veya rahatsızlık varsa anal bir çatlak oluşmuş olabilir. Bu anal çatlaklara makat çatlağı ya da fissür denmektedir. Anal fissür çok rahatsız edici olabilir, ancak bazı alışkanlıklarınızı değiştirerek iyileşme süreciniz de hızlanır. 

Anal çatlak, Makat Çatlağı ya da Anal Fissür Nedir?

Anal fissür, anüsü kaplayan ciltte küçük bir yırtılma veya bölünmedir. Bölme düzgün iyileşmezse, küçük bir ülser oluşmasına neden olur. Anal fissürler çok yaygındır ve her yaş ve cinsiyetten insanlarda ortaya çıkabilir.

Anal çatlaklara ne sebep olur?

Çoğu anal fissür makat bölgesine olan travma nedeniyle, özellikle bağırsak hareketi sırasında sert veya büyük bir dışkı geçirmekten kaynaklanır. Anal fissürlerin diğer nedenleri arasında şunlar bulunur:
 
Kabızlık, ishal, anal yaralanmaları, hamilelik veya doğum, Crohn hastalığı 
 
Anal bozuklukların bir diyagramı: anal fistül, anal fissürler, anal apse
 
Anal fissür, anüsü kaplayan ciltte küçük bir yırtılma veya bölünmedir. Fistül ve apse diğer anal problemleridir.
diğer nedenleri ise şu şekildedir: kanser, HIV, tüberküloz, frengi, cinsel yolla bulaşan herpes gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) .

 

Anal fissürlerin belirtileri

 
Bağırsak hareketleri sırasında veya sonrasında birkaç saat sürebilen ağrı, anüs etrafında kramp hissi, makatı temizlerken ve sonra dışkı veya tuvalet kağıdı üzerinde kan, anüs çevresindeki kaşıntı, anüs çevresindeki ciltte küçük bir çatlak veya yırtılma, anal fissürün yakınında küçük bir cilt etiketi veya yumru.
 
Öncelikle anal fissür rahatsızlığına yakalanan kişi kesinlikle uzman bir doktora görünmeli ve doğru tanının konulması gerekmektedir. Hastanın akut donemde mi yoksa kronik dönemde mi olduğunu anlamak çok önemli bir noktadır. Yoga fissür dahil hemen hemen her türlü hastalığa iyi gelmektedir. Üstelik yan etkisi yoktur. Yoga damarlardaki kan dolaşımını iyileştirir ve aynı zamanda kasları gevşetir. Bağışıklık sistemini iyileştirerek ve toksinleri vücuttan uzaklaştırır. Vücudu gererek esnetir. 
Sanskritçe'deki Ashwini at anlamına gelir ve bağırsakların geçişinden sonra sfinkterlerini daraltan hareketlerle alakalıdır. Anal bölgedeki kasların düzenlenmesine yardımcı olur. 
 
Bu pozlardan Mula Bandha’dır. Bu hareketini yapanların anüs kasları güçlenir. Hemoroidler elimine edilir. Bağırsak hareketliliğini artırır. Pelvik kas bölgesindeki sinirler uyarılır.
Shishu pozu ise bebeği ifade eder, dolayısıyla çocuk pozu da denir. Shishuasana'nın bazı yararları, kabızlık, boyun ağrısının ve bel ağrısının gevşetilmesinin yanı sıra sinir sistemini rahatlatmaktır. Pelvik bölgenin genişler böylece düzensiz akış nedeniyle herhangi bir ağrıyı azaltır.
 
Çömelme pozu, hemoroitlerin yaygın bir nedeni olan kabızlığın giderilmesine yardımcı olabilir. Bu basit pozu gerçekleştirmek için ayaklarınızı kalça genişliğinden biraz genişletin ve çömelme pozisyonuna gelinceye kadar dizlerinizi bükün. Kalçalarınızın yere yatmasına ve ellerinizi dua pozuna getirmesine izin verin. Ek bir uyluk ve kasık germek istiyorsanız dirseklerinizi iç uyluklarınıza doğru bastırabilirsiniz. Birkaç poz için bu pozun içinde kalın, sonra durma pozisyonuna dönün.
 
Anal fissür tedavisinde cerrahi müdahaleler oldukça zahmetli ve yan etkileri fazla olan bir seçenektir. Özellikle ameliyat ve benzeri bir operasyondan çekinen hastalar sürekli tedavilerini erteleyerek anal fissür hastalıklarını ilerletirler. Hastaların makat bölgesi rahatsızlıklarına karşı gerçekleştirilen tedavi yöntemlerine mesafeli olmaları durumunda alternatif yöntemleri araştırabilirler. Ameliyattan korkan ve anında iyileşmek isteyen hastalar için ameliyatsız tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Ameliyatsız tedavinizden sonra birkaç yoga hareketiyle de iiyleşme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623