Makat Fissür Nedir?

Makat Fissür Nedir?

 

Anüste Çatlak Nedir 

 
Makat fissür veya en yaygın ismiyle bilinen anal fissür hastalığı kuyruk sokumu bölgesinde görülen çatlaktır. Genelde kendini dışkılama esnasında ağrı ve kanama ile belli eder. Makat fissür belirtileri dışkılama sonrası makattan kan gelmesi, anüs bölgesinde oluşan ağrı ve kasılmalar, anüs bölgesinde tahrişe bağlı olarak oluşan kaşıntılar olarak ortaya çıkar. Makat fissürler iki şekilde görülürler. Bunlar akut fissür ve kronik anal fissüdür. Akut fissürde meme oluşmamıştır.
 
Şikayetleri 6 aydan kısa süren çatlağa akut fissür denir. Akut makat fissür belirtileri; dışkılama sonrası makattan az miktarda parlak kırmızı kan gelir ve kişi bunu tuvalet kağıdında görür Dışkılama sonrasında ise ağrı yok olur. Akut makat fissürlerde ağrı kesici anal fissür kremler, oturma banyoları yapılabilir. Fakat bu bir çözüm değildir kısa süreli olarak ağrıyı geçiştirir eğer makat fissür tedavi edilmezse giderek ilerler ve kronikleşir. Eğer makat fissür oluşumundaki sebep kabızlıksa kabızlığı ortadan kaldırmak gerekir bunun için kabızlık giderici ilaçlar kullanılabilir. Ve lifli gıdaları bol tüketerek bol su içilmelidir.
 
Kronik makat fissürde ise meme oluşmuş şikayetler 6 aydan fazla uzun sürmeye başlamıştır. Şiddetli ağrıyla kendini hissettiren çatlağa kronik anal fissür denir. Kronik makat fissür belirtileri; makatta dışkılama sonrası akut makat fissüre göre daha yoğun ve kırmızı kan gelmesidir. Kronik makat fissürlerde dışkılama sırasında şiddetli ağrılar oluşur. Dışkılama sonrasında ise 1-2 saat ağrısı devam eder.  Kronik makat fissürlerde bitkisel veya bölgesel ilaçlar fayda etmez. Mutlaka tedavi gerekir. Kronik makat fissür tedavi edilmezse zamanla anal fistüle dönüşebilir. Ve onların tedavisi daha zordur.

Makat Fissür Neden Olur?

Öncelikle makat fissüre yol açan hastalıklar kaşıntılı makat hastalığı, kalın bağırsak polipleri, kalın bağırsak kanseri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, irritabıl bağırsak sendromu, iltihaplanma (apse) ve fistül oluşumu, iltihabi bağırsak hastalığı (Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı) gibi hastalıklardır. Makat fissür oluşumunun nedenine bakacak olursak;  ilk sırada dışkılama işlevi, ikinci sırada ise ters ilişkiyle bağlayabiliriz. Dışkılamaya bağlı etkenler arasında kabızlık veya ishal gelmektedir. Normal olan dışkılama sırasında en düşük şekilde ıkınmak gerekir. Dışkılama işlevi için en uygun pozisyon alınır ve alınan derin nefesle karın içi basıncı artırarak dışkının makattan dışarıya atılmasıdır.
 
Fakat kabızlık ya da uzun süren ishalde kişi uzun süre ıkınma ihtiyacı hisseder ve buna bağlı anal bölgede bir zorlanma meydana gelir. En önemlisi de kabızlık döneminde dışkının kuru ve sert olması makatın tahrişini daha çok hızlandırır. makat fissür oluşunum da oldukça etkilidir. Kişide kabızlık problemi olmasa bile dışkılamanın ertelenmesi yine de makat fissür oluşmasını tetikler. Dışkının bağırsakta uzun süre beklemesi, kuru ve sert olmasına neden olur. Bu durumda kabızlık döneminde yaşanılan problem gibi dışkının çıkmasını zorlaştırmakta ve fissür oluşumunda etkili bir faktördür. Kişinin ters ilişki sonrasında anal bölgesi gereğinden fazla zorlanır. Sürtünmenin getirdiği tahriş zaman geçtikten sonra makat fissür olarak kendini göstermeye başlar. 
 
Öncelikle uzman bir proktoloji doktoru muayenizi gerçekleştirmelidir. Makat fissür rahatsızlığı kendi kendine iyileşebilen bir rahatsızlık değildir. Makat fissür tedavisinde ameliyatsız yöntemler son yıllarda epey yaygındır. Hem hastanın konforunun bozulmaması açısından hem de kalıcı çözümler vermesi açısından tercih edilmektedir. Makat fissür hastalığınızı iyileştirmek için de en etkili tedavi yöntemidir. Narkoz uygulanmaz ve dolayısı ile narkoza bağlı yan etkiler görülmez. Ağrı derecesi minimaldir. Herhangi bir dikiş atılmadığı için dokular zarar görmez. Bu nedenle estetik açıdan hiçbir rahatsızlık vermez. Ayaktan tedavi yöntemleri ile 5-10 dakika içerisinde iyileşen hasta anında günlük hayatına dönebilmektedir. 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623