Makat Fissür

Makat Fissür

Makat Bölgesinde Fissür Rahatsızlığı

 
Makat Fissür rahatsızlığı makatta meydana gelen yırtıklara denir. Anal fissür yaralanma sonucu veya travma sonucunda oluşur. Genellikle cam kesiği şeklinde tarif edilen anal fissür ıkınma, şiddetli ishal ve kabızlık sonucu kendini gösterir. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen anal fissür belirtileri arasında makat bölgesinde kaşıntı, kanama ve ağrı olur. Kadınlarda daha çok görülmesinin sebebi ise genellikle hamilelik dönemindeki düzensiz tuvalet alışkanlığıdır. Ama bu erkeklerde anal fissür hastalığı hiç görülmez demek değildir.
 
Sağlıksız beslenen bireyler kabızlık sorunuyla da sık sık karşılaşırlar. Hazır ürünlerin çok fazla tüketilmesi, lifli gıdaların tüketilmemesi, az su tüketimi gibi beslenme alışkanlıkları sindirim sistemini yavaşlatır. Dışkının sert ve kuru olması sonucunda makat bölgesi tahriş olur. Ikınmalara ve zorlanmaya bağlı olarak anüs çevresinde küçük çatlaklar meydana gelir. Hastalar tarafından makat bölgesinde cam kesiği olarak tarif edilen anal fissür dışkılama esnasında hastayı daha da zorlar. Zaman geçtikçe de bu belirtiler kişinin sosyal hayatını etkiler hale gelir.
 

Anüs Fissür Belirtileri 

 
Makat fissür belirtileri; Makat çatlağı olan kişiler makat bölgesinde cilt etrafında kesik halinde çizgiler görebilirler. Dışkılamadan sonra temizlik aşamasında yanma ve kaşıntı hissedilebilir. Ayrıca bazen hastalar tuvalet kağıdında taze kan, şişlik gibi belirtileri yaşarlar. Anal fissür kendi içinde ikiye ayrılırlar. Hastalık birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileşebildiği gibi bazen uzun süreçler alır. Anal fissür sorunu uzun süre kişiyi rahatsız ediyorsa bu artık kronik anal fissüre dönüşmüştür. Anal fissür daha önceden yaşanmışsa tekrardan nüksetme riski bulunur. Makat çatlağı iç anal sfinkter kas halkasına kadar ilerleyebilir. Eğer durum böyleyse tedavi süreci uzayabilir.
 
Şiddetli ishal, kabızlık gibi nedenlerle meydana gelen makat çatlağı düzenli beslenme alışkanlığı ile hafifletilebilir. Makat bölgesindeki rahatsızlıkları baskıları azaltmak adına gündelik alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekir. Yapacağımız değişiklikler anal fissür hastalığının iyileşme sürecini hızlandırmakta faydalı olur.
 
Makat fissür tedavisi; Makat çatlağı hastalığında tedavinin asıl amacı ağrıyı ve yırtıkları iyileştirmektir. Merkezimizde klasik cerrahi yöntemlerin aksine ameliyatsız tedaviler uygulanmaktadır. Birçok ekipmanın bir arada bulunduğu merkezimizde hastalara özel tedaviler yapılarak kalıcı sonuçlar sağlanır. Muayene için gelen hasta aynı günde tedavi olabilir. Yapılan tedavi ile hastaya lokal anestezi yapılır. 5-10 dakika sürecek işlemin ardından hasta eğer çalışıyorsa işine dönebilir. Kesi ve dikiş olmadığı için tedavi sonrasında hastada komplikasyonlar oluşmaz. Ameliyat korkusu yaşamayan hasta gündelik hayatına kısa sürede dönebilir. Tedavi olunduktan sonra aynı gün içinde yolculuk dahi yapılabilir. 
 
Ameliyatsız tedaviden sonra iyileşme dönemine giren bireyler artık yavaş yavaş eski hayat standartlarına dönmeye başlarlar. Tedavi olan kişide dışkılama sonrasında artık kanama, ağrı, acı ve sancı görülmez. Tuvalete gitmek artık kabus olmaktan çıkmıştır. Kızarıklık ve kaşıntının da en aza indiği birey lifli ve posalı gıdalara da yönelmişse anal fissüre yakalanma riski azalmış olur. Anal fissürden korunmak için düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra bol sıvı tüketmekte çok önemlidir. Gün içinde su tüketimimiz ne kadar çok olursa dışkı çıkışı o kadar rahat olur. 
 
Anal fissür hastalığında önemli olan hastalığı kabullenmektir. Hassas bir bölge olduğu için çoğu hasta genelde doktora gitmeyi reddeder veya erteler. Fakat bu hastalığı daha ileri boyutlara taşımaktan başka bir şeye sebep olmaz. Eğer anal fissür hastalığının belirtilerini sizde yaşıyorsanız vakit kaybetmeden bir proktoloji uzmanından randevu alıp muayene olmalısınız. Anal fissür hastalığı ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Çağrı merkezi numarası: 444 8 623.
 

 Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623