Makat Çatlağı Belirtileri

Makat Çatlağı Belirtileri

Makat çatlağı nedir?

Makat çatlağı anüs astarında küçük bir yırtılma veya kesilme sonucu oluşan kesiktir. Bazı durumlarda, altta yatan kas dokusunu ortaya çıkaracak kadar derin olabilir. Makat çatlakları çok ağrılı olabilir ve bağırsak hareketleri sırasında kanamaya neden olabilir. Ancak, çok ciddi bir durum olarak kabul edilmez. Çoğu durumda, iyileşme süreci kolaydır. Bundan daha uzun süre devam ederse, kronik bir çatlak olarak adlandırılabilir. 

Makat Çatlağı nasıl oluşur?

Makat Çatlağı genellikle kabızlık veya sık sık ishal sonucu oluşur. Sert ve hacimli dışkı geçerken, anal pasajın astarı tahriş olabilir. Bu, kesiklere ve yırtılmalara neden olabilir. Benzer şekilde, ishal muzdarip iken dışkı sık sık geçen doku da tahriş ve makat neden olabilir. Bir çatlamaya neden olabilecek diğer faktörler şunlardır, dışkı geçerken süzme, doğum sırasında zorlanma, inflamatuar Bağırsak Hastalığı (IBD), Rektal bölgeye kan akışında azalma, Ekstra sıkı anal sfinkter kasları, Anal kanser
Makat Çatlağı ikiye ayrılır. Akut makat çatlağı meme oluşmamış şikayetleri altı aydan kısa süren çatlağa akut makat Çatlağı denir.

Makat Çatlağı Belirtileri

Akut makat çatlağı belirtileri, dışkılama sonrası makattan az miktarda parlak kırmızı kan gelmesi veya tuvalet kağıdına bulaşması, makat bölgesinde oluşan ağrılar, makatta tahrişe bağlı olarak oluşan kaşıntılar. Akut makat çatlağında hastalar dışkılama sırasında cam kesiği tarzında acı hissederler. Dışkılama sonrasında ise ağrı yok olur. Akut makat çatlağında ağrı kesici kremler , oturma banyoları yapılabilir. Fakat bu bir çözüm değildir kısa süreli olarak ağrıyı geçiştirir eğer makat çatlağı tedavi edilmezse giderek ilerler ve kronikleşir. Eğer makat çatlağı oluşumundaki sebep kabızlıksa kabızlığı ortadan kaldırmak gerekir bunun için kabızlık giderici ilaçlar kullanılabilir. Kronik makat çatlağı; meme oluşmuş şikayetleri 6 aydan uzun süren şiddetli ağrı yaşatan çatlağa kronik makat çatlağı denir.
 
Kronik makat çatlağı belirtileri, makatta dışkılama sonrası makat çatlağına göre daha yoğun ve kırmızı kan gelmesi, makat bölgesinde cam kesiği tarzında şiddetli ağrılar, makatta akıntı buna bağlı olarak oluşan kaşıntılar, makatın iç kısmında oluşan memeler, anal stenoz yani makat darlığı
 
Kronik makat çatlağında dışkılama sırasında şiddetli ağrılar oluşur. Dışkılama sonrasında ise 1-2 saat ağrısı devam eder.  Kronik anal fissürlerde bitkisel veya bölgesel ilaçlar fayda etmez. Mutlaka tedavi gerekir. Kronik makat çatlağı tedavi edilmezse zamanla anal fistül ya da anal stenoz (makat darlığı) ortaya çıkar. Ve onların tedavisi daha zordur.
makat çatlağı şikayeti olan hastalar öncelikle bir kamera vasıtasıyla (rektosigmoidoskopi) muayene edilir. Muayenenin ardından kesin tanı konur. Sonrasında kullanılan ameliyatsız tedaviler hakkında doktor hastaya bilgi verir. Müdahale öncesi hasta özel odasına alınır. Ardından hastaya müdahale edilir. Müdahale sonrası 15-20 dakika dinlendikten sonra yürüyerek evine dönebilir
Klasik ameliyat müdahaleleri yanında birde yeni tedavi metodu vardır ameliyatsız tedavi yöntemleri  oldukça fazla tercih edilen ve konforlu bir tedavi  yöntemdir. Ameliyatsız tedavinin avantajı oldukça fazladır. Fissür tedavisinde ameliyatsız yöntemler son yılların en çok tercih edilen yöntemidir. 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623