Kronik Anal Fissür

Kronik Anal Fissür

 

Kronik Anal Fissür Nedir 

Şiddetli ıkınma, hamilelik ve ters ilişki sebebiyle makat bölgesinde oluşan yırtık ve çatlaklara makat çatlağı veya anal fissür adı verilir. Bu tarz belirtiler de anal fissür belirtileridir. Küçük ama etkisi büyük bu çatlak hasta kişinin özellikle dışkılama süreçlerini fazlasıyla zorlar. Kişi öncelikle çamaşırında ufak tefek kanamalar görmeye başlar. Genelde dışkılamadan sonra tuvalet kağıdında da görülebilmektedir. Kişi dışkılamadan sonra makat bölgesinde ufak spazmlar ve sızlamalar hisseder. Ama bu sızlamalar çok uzun sürmez. Bu süreçte hastalık kendini ara ara gösterir ve belirtiler bazen kaybolabilir.

Anal fissür kişilerde iki şekilde görülebilir. İlerlemiş ve tedavisi geciktirilmiş makat çatlakları kronik anal fissür’e dönüşmüştür. Akut süreç ise daha çok ilk 2-3 haftalık zaman diliminde görülen belirtilerdir. Fissür yani makat çatlağının belirtileri aniden belirir. Başlangıç zamanını hasta kişi de anlamayabilir. Eğer akut dönemde gerekli önemler anında alındığı takdirde hastalık kronikleşmeden kolay bir şekilde iyileşir.

Kronik anal fissür ise akut dönemi belirtilerinin 3 hafta boyunca hastanın günlük hayatını aksatacak kadar görülmesiyle başlar. Makat çatlağının kronikleşmesi gibi durumlarda akut dönemde gördüğümüz bütün belirtileri görebiliriz. Ama artık belirtiler daha çok ağırlaşmaya başlamıştır. Akut dönemde dışkılamadan sonra biten ağrı ve sızılar artık kişide bütün gün görülmektedir. Aynı zamanda makat bölgesinde yoğun kaşıntı, kızarıklık ve kanamalar vardır. Kanamalar fazlasıyla şiddetlenmiştir ve artık çamaşırdan elbiseye doğru sızabilmektedir. Kronik anal fissürü akut fissürden ayıran temel bir üçlü vardır. Bunlara fissür triadı adı verilmektedir. Bunlardan ilki sentinel veya skintag adı verilen nöbetçi memelerdir. İkincisi hipertrofik veya papilla adı verilen ve iç makat kaslarında bulunan kıl ve ter bezlerinin şişmesiyle oluşur. Üçüncüsü ise derin çatlak tabanı adı verilen ilerlemiş papillalar’dır. Sentinel (skintag) nöbetçi memeler, hemoroid ile karıştırılabilen makat çevresindeki şişliklerdir. Bu memeciklerin içleri boştur. Hipertrofik veya papillada memecikler elle muayene sırasında kolayca görülürler. Yine de sadece uzman bir doktorun tanısıyla anlaşılabilir. Derin çatlak tabanında ise intersfinkter kaslarda bulunan lifler görülmeye başlamıştır. Ter bezleri çok fazla şişmiştir ve dışarı doğru sarkmaya başlamıştır.

Anal Fissür ve Hijyen

Bu dönemde hijyen çok önemlidir. Hasta kişi makat temizliğine ekstra vakit ayırmalıdır. Makat bölgesinin hijyenine önem evren kişi çeşitli mikropların çatlak içerisinde birikmesini önleyecektir. Kabız kalmamak adına sulu besinler tüketmeli ve bol bol su içmelidir. Makat çevresini zorlayacak herhangi bir eylem yapılmamalıdır. Bu dönemde uzman bir doktora görünmek daha iyi olacaktır. Uzman doktorun tavsiyesiyle alternatif tedavi yöntemleri denenebilir.

Kronik anal fissür evresinde kişi doktor kontrolünü asla aksatmamalıdır. Akut dönemde daha hızlı iyileşme sağlanırken kronik anal fissür dönemine gelen kişi gün geçtikçe riski arttırır. Başka hastalıklara kapı açar. Mahrem bölgede bulunan bu hastalık bazen hastaları korkutmaktadır. Ameliyatsız lazer yöntemleri ile hasta kişi daha konforlu imkanlarla kolayca hastalığından kurtulabilmektedir. 10 dakika süren bu tedavi yöntemi kronik anal fissür tedavi yöntemleri arasında en etkili olanlardandır.

 Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623