Fissür Nedir?

Fissür Nedir?

 

Fissür 

 
Fissür, Anüs (makat) bölgesini saran deride ağrı, kanama be kaşıntıya sebebiyet veren  küçük bir yırtıktır .
(çatlaktır)  Makat derisi, vücudun diğer alanlarına göre çok daha hassas bir yapıdadır. Çok fazla sayıda sinir bulunduğu için aşırı hassasiyet gösterir.
 
Anal fissür rahatsızlığı, yoğun bir şekilde makatın zorlanması düzensiz dışkılama ve aşırı ıkınma  sonucu meydana gelir.  Kişi kendini her zorladığında o bölgede yer alan çatlakların daha fazla yırtılmasına ve derinleşmesine neden olur.  Bu durum sonucunda şiddetli ağrı ve kanama olur. 
 Anal fissür kişide dışkılama anında yırtılır tarzda ya da küçük bir cam parçası çıkarır şekilde şiddetli ağrı ve acı oluşturur, ayrıca küçük kanamalar da ağrıya eşlik eder. Yaşanan bu şiddetli ağrı anal kanaldaki kas yapısında kasılmalara neden olur.  Bu kasılmalar yırtığın daha da  büyümesine neden olur. Sonuç olarak yırtık büyüdükçe daha çok kasılır ve bir kısır döngü oluşur.  
 
Fissür  hastalığı genel olarak kabızlık döneminin sonucu olarak karşımıza çıkar. Nadirde olsa ishal atağından sonrada  oluşmaktadır. Dışkılama anında gaitanın sert, kuru (taş gibi) bir şekilde zorla anal kanaldan (makattan) geçmesi sırasında çatlak oluşur.  Çoğunlukla fissür yüzeysel olarak başlar takiben hızla iyileşme gerçekleşir.  Fakat  derinleşerek anal kanla çevresinde  dışkılama alışkanlığını kontrol eden kasa (sfinkter )ulaşabilir, bunun sonucu olarak problem kalıcı hale gelir.
 
Özetlemek gerekirse;  anal kanalın mekanik travması, anal kanal sfinkter bozuklukları, anal fissür nedenleri arasındadır. Ayrıca; kabızlık, patlayıcı şekilde ishal, rektosel gibi anal kanalın anatomisini bozan olaylar, tromboze hemoroid, chron veya  ülseratif  kolit gibi problemlerde fissüre yol açmaktadır. Fissür hastalığı sonucu yaşanan ağrı beraberinde  sfinkter spazzmına yol açar ve bu durumu takiben oluşan istemi süreci daha da kötüye gitmektedir.  Bu durum  kısır döngüye dönüşerek ağrı-spazm- istemi gerçekleşmektedir. Akut fissür derinleşerek skin tag  (deri takıntısı) ve hipertofik papilla iyileşemeyen fissüre eklenip kronik hala gelmektedir.  Kronik fissür sonraki süreçte makatta darlıklara neden olmaktadır. 
 
Fissür rahatsızlığı yaşayan kişilerde  sıklıkla dışkılama anında meydana gelen yanma ya da yırtılma hissi gibi ağrılar  oluşur. Dışkılama sonrasında da ağrı dakikalar  ya sa saatlerce sürebilmektedir.  Anal fissür hastalığının kanser ile bir ilişkisi yoktur.  Fakat hastalığın belirtileri  kolon rektum (kalın bağırsak) kanserleri  ve sindirim sistemi hastalıklarının belirtileriyle benzerlik gösterebilir.  
 

Makat Çatlağından Korunmak 

 
Anal fissür  hastalığından korunmak için kişilerin  öncelikli olarak dışkılama anında fazla ıkınmaktan kaçınmaları gerekmektedir.  Özellikle besleme alışkanlıklarını düzenlemekidirler ağır olarak çiğ sebze  ve meyveler gibi lif oranı  yüksek besinler tüketilmelidir. Günde 2 litre su içmekte büyük önem taşımaktadır.  Yemek tüketiminde acı ekşi ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.  Kişi dışkılama sonrası makat bölgesini  ılık su ile temizlemeli ki bu rahatlama sağlayacaktır. 
 
Anal fissür belirtilerinde temel sorun kas spazmıdır. Anal kanal basıncın artması ile yaşanan bu problem yüksek basıncın normal düzeye çekilmesiyle  tedavi edilir.  Fissür rahatsızlığı erken fark edildiği zaman ilaç ile tedavi edilmesi mümkün olmaktadır.  Akut dönemden kronik hale dönüşürse tedavi yöntemi bu duruma bağlı olarak değişir. Akut (erken) dönemde kremler, ılık su banyosu ve düzenli beslenme alışkanlığı problemi iyileştirmektedir. Fakat hastalık kronik hale geldiğinde mutlaka müdahale edilmelidir.   
Fissür tedavisinde ameliyatsız yöntemlerle hemen sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Ağrısız, narkozsuz bir şekilde anal fissür tedavinizi geciktirmeyin
 
 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623