Fissür Nedir ?

Fissür Nedir ?

 

Fissür Hastalığı Nedir 

Anal fissür hastalığını tanımlayalım öncelikle; makat bölgesinde küçük yırtıklarla oluşmaya başlar, yırtılmaların en sık sebebi genellikle çok kuru ve sert dışkılardır. Bu sebepten kaynaklı dışkılama sırasında kaslar aşınmaya başlar. Bağırsak enfeksiyonları, şiddetli  yapılan ishal veya ülseratif kolit gibi hastalıklarda makat çatlağının oluşumuna neden olmaktadır. Anal fissür rahatsızlığı  hastalar tarafından sık olarak hemoroid hastalığı ile karıştırılmaktadır bundan dolayı belirtiler fark edildiği anda mutlaka doktor kontrolüne gidilmelidir.

Anal Fissür genellikle dışkılama sırasında acı ve batma hissi, makatta ağrı ve kaşıntı, kanama ve dışkılama sonrası devam eden ağrı ve yanma ile belirti verir. Peki çatlak nedir; makat cildindeki yırtığa anal fissür veya çatlak denir. Çatlağın boyu oldukça küçük olmasına rağmen makat bölgesinin ağrı duyusunun fazla olmasından dolayı kişiyi çok rahatsız eder.  Hastalık çoğunlukla genç ve orta yaştaki kişiler de görülür. Makatta kanama, ağrı, şişlik yapan hastalıklar arasında en sık görülen hemoroid  ile karıştırılmaktadır. Fakat benzerlikleri bulunan bu hastalıkların tedavisi farklıdır.

Fissür Belirtileri nelerdir; Dışkılama esnasında ağrı bazen de tuvaletten sonra devam eder, az miktarda kanama ve kabızlık ara sırada ele gelen küçük şişlik bunların arasındadır. Ayrıca kaşıntı, otururken sızlama olabilir. Hastaların bir çoğunda anal ağrı ve özelliklede dışkılama esnasında ağrı görülür. Ağrı, dışkının çıkışı anında çoğunlukla yırtılır, kesilir gibi veya yanma şeklinde hissedilir.  Ağrı anal kanalda yer alan lezyonun büyüklüğü ile uyumlu değildir. Çatlak  ufak ama kişiye yaşattığı ağrı şiddetlidir. Ağrı dışkılamadan sonra hemen bitebilir veya devam edebilir. Bazen hastalar şiddetli ağrıdan kaçabilmek için dışkılama işlevini durdururlar ya da ertelerler bunun sonucunda da kabızlık oluşur.  Uzun süre giderilmeyen ihtiyaç sonucunda dışkı daha sert daha büyük ve kuru olur dışkılama işlevi anında  dışkının geçişi çatlağın daha derinleşmesine ve devam etmesine neden olur.  Bunlara ek olarak kanama, kaşıntı ve üriner şikayetler olabilir.

Anal fissür, makattan olan ağrılı kanamaların en sık görülen sebebidir. Genellikle küçük miktarlarda, parlak kırmızı, bir kaç damla halinde veya genellikle tuvalet kağıdına bulaşma şeklinde kanama görülür. Kanama bazen daha fazla, damlama şeklinde tuvalete boşalabilir. Genellikle kansızlığa sebep olmaz. Kaşıntı, anal ülserasyondan kaynaklanan akıntı nedeniyle oluşur ve hastaların % 50'sinde görülür. Anal fissürden kaynaklanan ağrı bazen sık idrar yapma, hatta idrar yapamama ile sonuçlanabilecek kadar idrar yolu şikayetleri ile seyredebilir. Çatlak şeklindeki yara 4-5 haftadan fazla devam ederse, çatlak hattı önünde hemoroide (basur) benzer bir deri uzantısı oluşur; buna bekçi meme denir. Çatlak daha da derinleşir ise ağrı ve kaşıntı artar ve kronik fissür oluşur. Ağrı saatlerce, hatta gün boyu devam edebilir. Kanama seyrektir. Bazen her tuvalete çıkışta kanama olabilir ve kağıda bulaşır tarzdadır; hemoroidlerdeki gibi püskürür tarzda değildir.

Çatlağın tedavisi nasıldır?

Fissür tedavisinin esası, kabızlığı düzeltmek ve çatlağın iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Bunun için dışkı yumuşatıcılar ve ağrı kesici merhemler kullanılır. Sıcak su torbasına oturmak da çok faydalıdır; hem ağrıyı keser hem de yara iyileşmesi için makat bölgesine kan akımını artırır. Beslenmenin bol posalı olması da (bol meyve sebze, kepekli ekmek, bol su, kayısı, incir vd) kabızlığı gidermek için önerilir. Yeni başlamış olan ve görüntüsü iyileşe umudu veren çatlaklar ilaç tedavisi ile büyük oranda düzelirler. Fakat ilaç ile düzelmeyen kronik hale gelen çatlaklar ameliyat ile tedavi edilirler. Ameliyatsız lazer tedavisi  ve cerrahi yöntemler tedavi seçenekleri arasındadır . Cerrahi müdahaleler sırasında kaslara zarar verme ihtimali vardır buda ileri ki yıllarda  gaz kaçırma ve dışkı tutamama gibi problemlere neden olabilmektedir.  Ameliyatsız lazer tedavisinde işlem herhangi  kesi  ve dikiş durumu olmamaktadır işlem tamamen lazer ile gerçekleştirilmektedir. Lokal anestezi uygulanır 5-10 gibi  bir zaman almaktadır. Hasta operasyondan sonra  günlük hayatına rahatlıkla devam edebilir tuvalet ihtiyacını rahat bir şekilde giderir.  

 

 

 

 Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623