Fissür Çatlağına Ne İyi Gelir?

Fissür Çatlağına Ne İyi Gelir?

 
 
 
Anal fissürler bebeklerde ve çocuklarda da çok yaygındır, ancak her yaştan insanı etkileyebilir. Anal fissürleriniz için lif alımınızı arttırırsanız veya oturma banyosu yaparsanız banyoları gibi basit işlemlerle daha iyi hale getirebilirsiniz.
 

Fissür Belirtileri 

 
Bağırsak hareketinden sonra dışkıda veya tuvalet kağıdında parlak kırmızı kan
 
Anüs çevresindeki ciltte gözle görülür bir çatlak
 
Anal fissürün yakınındaki cilt üzerinde küçük bir şişlik veya cilt etiketi
 
Bağırsak hareketleri sırasında keskin, acı veren veya yanan bir ağrı: Bir fissürden gelen ağrı oldukça şiddetli olabilir. Bir bağırsak hareketinden sonra birkaç saat sürebilir veya kısa sürebilir.
 
Kaşıntı
 
Kanama, tuvalet kağıdı üzerinde küçük bir miktar kırmızı kan lekesi veya klozetten birkaç damla görebilirsiniz. Bir fissürden gelen kan dışkıdan ayrıdır. (Çok koyu, katran dışkı veya dışkı ile karıştırılan koyu kırmızı kan daha ciddi bir sorunun işareti olabilir. Bağırsak hareketi ile kanama varsa doktorunuza söyleyin.
 

Çatlağa Ne İyi Gelir 

 
Fissür belirtilerinizi hafifletmek ve fissürün iyileşmesine yardımcı olmak için atabileceğiniz birkaç adım vardır:
 
Kabızlığı önlemeye çalışın. 
 
Örneğin:Her gün diyetinize meyve, sebze, fasulye ve kepekli tahıllar ekleyin. Bu besinler lif bakımından yüksektir. Bol miktarda sıvı için.Her gün biraz egzersiz yapın. Tuvaletiniz geldiği anda ihtiyacınızı giderin. Veya yapabildiğiniz zaman, her gün bir bağırsak hareketi için zaman planlayabilirsiniz. Günlük bir rutin yardımcı olabilir. Zaman ayırın ve bir bağırsak hareketi yaparken zorlanma. Fakat tuvalette çok uzun süre oturmayın.Bağırsak hareketlerini daha az acı verici hale getirmek için dışkı yumuşatıcıları veya müshilleri kullanmayı deneyin. Doktorunuza ne kadar zaman müshil kullanmanız gerektiğini sorun.
 
Birkaç dakika ılık suyla dolu bir küvette 20 dakika, günde 2 veya 3 kez oturun. Buna oturma banyosu denir. Yırtık dokuyu yatıştırır ve iç anal sfinkterin gevşemesine yardımcı olur. Suya sabun, tuz veya şampuan koymayın.
 
Reçetesiz ilaçları doktorunuza danışaran kullanın ve güvende olun. Etiketteki tüm talimatları okuyun ve uygulayın. Doktor size ağrı için reçeteli bir ilaç verdiyse, önerildiği şekilde alın. Reçeteli bir ağrı kesici ilacı almıyorsanız, reçetesiz satılan bir ilacı alıp alamayacağınızı doktorunuza sorun.
 
Tuvalet kağıdı kullanmak yerine, bir bağırsak hareketinden sonra temizlemek için bebek bezleri veya Tucks pedleri veya Preparation H bezleri gibi ilaçlı pedler kullanın.
 
Şiddetli ıkınmadan kaçının. Acıtabileceğini bilmek seni endişelendirebilir. Ancak bağırsak hareketlerini yapmamaya çalışmak kabızlığı daha da kötüleştirir ve fissürü açık ve ağrılı tutar.
 
Oturma banyosu, makat bölgesi hastalıklarında ve daha önce bu bölgeden operasyon geçirmiş, müdahale yapılmış hastaların takibinde kullanılan bir yöntem olarak tanımlanır. İltihap akıntıları, makatta gelişen kirleri, gaz ya da dışkıları temizleme mantığına dayanan oturma banyosundaki asıl amaç, eğer hasta müdahale olmuş ve operasyon geçirmiş ise o bölgenin temiz kalmasını sağlamak yönündedir.
 
Fissür tedavisinde ameliyatsız tedavi botoks tedavisi sayesinde hasta üzerinde olan bütün endişeler kalkmaktadır. Ameliyatsı anal fissür tedavisi oldukça avantajlıdır. Sağlamış olduğu avantajarı şu şekilde sıralayabiliriz. Yapılan müdahalede narkoz kullanılmadan lokal anestezi altında yapılmaktadır. Bundan dolayı hamilelere de rahatlıkla uygulanabilir. Hastalar narkoz risklerini taşımazlar. İşlem süresi  maksimum 5 dakika olup, hasta müdahale sonrasında yürüyerek sosyal yaşamına kaldığı yerden devam edebilir.
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623