Fissür Ameliyatı Sonrası Tuvalet

Fissür Ameliyatı Sonrası Tuvalet

Anal Fissür (Makat Çatlağı) 

Anal fissür hastalığı  sert kalın bir dışkının makatı yırtması ile ortaya çıkmaktadır. Makat çatlağı problemi her 350 yetişkinden birinde görülebilmektedir. Anal fissüre  kadınlarda ve erkeklerde eşit oranda rastlanır. Genel olarak 15-40 yaş grubunda gözlemlenir.
Anal fissür; yoğun kabzılık, ishal, beslenme değişiklikleri, sürekli olarak dışkı yumuşatıcı kullanımı, crohn hasatalığı, hamilelik döneminde ve lohusalığın ilk iki ayında, makat yolu cinsel temasta, lösemi hastalığında, bağışıklık sistemi zayıflamasında   kendini gösterir. 
 
Ilık  suyun içerisine oturmak, günde en az 20 dakika ılık suyun içerisine oturmak makattaki çatlağın meydana getirdiği hasarı kısa sürede tedavi etmektedir. Özellikle   büyük tuvaletten sonra ılık suyun suyun içerisine oturmak kaslarıi rahatlatır ve kısa süre içerisinde kan dolaşımının hızlanmaısnı  önleyerek makat bölgesinde yara oluşumunu engeller.  Kabızlıktan kurtulmak, gün içerisinde bol su tüketmek, lifli gıdalarla beslenmek, probiyotik içeren yoğurtları bol bol tüketmek kişiyi kabızlık sorunundan kurtaracaktır. Anestezik kremler,makat çatlağının iyileşmesini sağlamaz fakat ağrı dindirmeye yardımcı olur. Özellikle  büyük tuvaletten önce uygulandıklarında ihtiyacın rahatçça giderilmesini sağlayacaktır. 
 
Anal fissür, rahatsızlığın var ise  ameliyat olsanız da olmasanız da, bir hafta süre ile ılık su içine günde 3 kez 8-10 dk oturun. Sudan kalkarken ve ayrıca tuvalete girip çıkarken, parmağınızı bolca kremleme işleminden sonra en az  2 boğum içeriye itin; kasları sağ sola çekiştirerek genişletin. Bu işlem için 5-10 sn yapılması  yeterli olacaktır, hasta için bu uygulamanın hiçbir riski yoktur. Hastada eğer var ise, hem anal spazm ve ağrılar hafifler, hem kan dolaşımı düzelir, bu sayede hastalık çok daha çabuk iyileşir ve dışkılama işlevi daha  kolaylaşır.
 
Kişi hastalığın yinemele ihtimalini yok etmek için; üç gün süre ile günde 3 kez ılık su ve krem uygulamasını tekrarlamalıdır. Yukarıdada bahsettiğimiz gibi kişi beslenmesini düzene koymalı çay, kahve, kola, alkol, muz, beya zun mamulleri, pasta, sade pirinç, sade makarna, sade kaşar,un çorbası, kırmızı et gibi posasız ürünleri en aza indirmelidir ki sert dışkı ve kabılzık sorunu yaşamasın.  Tuvalet ihtiyacını  giderirken süreyi 4 dakikadan fazla tutmamalı. Sert dışkı var ve çıkmakta zorlanıyor ise kişi bu durumda gliserinli fitil ya da hiyjenik bir lavman uygulamalıdır.  Kullanılan ağrı kesicileri düzenli olarak kullanılmalıdır. 
 
Tercih edilen tedavi yöntemine bağlı olarak iyileşme süreci de değişiklik gösterecektir. Cerrahi müdahalelerden sonra 1 haftalık bir istirahat söz konusu olabilir ancak bazı hastalarda bu süre daha kısa olacaktır. Lazer tedavisi tercih edildiği takdirde makattaki ağrılar 2 ila 3 gün sonra kendiliğinden geçiyor ve hasta kısa süre içerisinde gündelik hayatına kaldığı yerden devam edebiliyor.
İyileşme sürecinde dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan bir tanesi eğer kullanıyorsanız ilaçlarınızı aksatmamanız gerektiğidir. İlaç tedavisi ek bir tedavi yöntemi olarak tercih edilebilir ve özellikle dışkıyı yumuşatmak için kullanılan ilaçlar da bu dönemde en büyük yardımcılarınızdan bir tanesi olacaktır
 
1- Anal fissür, hemoroid, spastik kolon veya anal apse tanısı konmuşsa ameliyat olsanız da olmasanız da, bir hafta süre ile ılık su içine günde 3 kez 8-10 dk. oturun. Sudan kalkarken ve ayrıca tuvalete girip çıkarken, parmağınızı bolca kremleme işleminden sonra en az  2 boğum içeriye itin; kasları sağ sola çekiştirerek genişletin. Bu işlem için 5-10 sn yeterlidir, hem de hiçbir riski yoktur. Böylece eğer var ise, hem anal spazm ve ağrılarınız hafifler, hem kan dolaşımı düzelir, hem de hastalığınız çok daha çabuk iyileşir ve dışkılamanız kolaylaşır.
 

Anal Fissür Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 
 2- İlerde olabilecek her bir yeni anal kanama, ağrı-yanma için, 3 gün süre ile günde 3 kez ılık su ve krem uygulamasını tekrarlayın. Değilse fissür yineleyebilir.
 
 3- Her öğünde 300-500 gr yeşil veya kuru sebze lifli gıdalar, 300-500 gr meyve; 2 litreye yakın su  veya hoşaf tüketin. Çorbalar başta olmak üzere bütün yemekleriniz posalı, yani sebzeli veya kepekli, yani lifli olsun.
 
 4- Çay, kahve, kola, alkol, muz, beyaz un mamulleri, pasta, sade pirinç, sade makarna, sade kaşar, sade un çorbası, sade kırmızı et gibi posasız ürünleri iyice kısın ki sert dışkı ve kabızlık oluşmasın.
 
 5- Her sabah aynı saatte kalkın, bol sebzeli ve meyveli kahvaltı yapın; her kahvaltı ve diğer öğünlerde başta melisa çayı olmak üzere bitki çayları için ve mutlaka hep aynı saatte tuvalet ihtiyacınızı giderin ki, bağırsağınız bioritmik bir düzene girsin.
 
 6- Tuvalette 4 dakikadan fazla kalmayın. Sert dışkı var ve çıkmakta zorlanıyor ise Gliserin fitil veya hijyenik bir lavman uygulayın. Değilse, fissür değilse bile zamanla hemoroid hastalığı gelişebilir.
 
 7- Ağrıya izi vermeyin, geçer mi diye beklemeyin. Ağrı kesicilerinizi düzenli alın. Yoksa ağrı geometrik olarak artar ve fissür iyileşmesi gecikebilir veya yineleyebilir.
 
 8- Her ağrı olduğunda tekraren ılık su içine  veya sıcak su lastiği üzerine oturun veya poponuzun önüne veya apış aranıza sıcak su şişesi koyun. Yine de ağrı geçmezse iğnenizi yaptırın. Buna rağmen ağrınız geçmiyor veya yineliyorsa  bize başvurun.
 
 9- Ağrınız, fissürünüz veya hemoroidiniz iyileştiğinde, günde 1-2 kez birer tatlı kaşığı pul biber veya 3-4 adet süs biber veya 1-2 adet normal biber yiyebilirsiniz. Böylece fazla gaz üretimi ve şişkinlik önlenebilir. Ayrıca biber anti kanserojendir ve gastritin de ilacıdır.
 
Bu pratik ama modern tedavi yöntemi ile ağrılarınız çok büyük olasılıkla aynı gün geçer, fissürünüz de bir haftada iyileşir. Kurallara uymazsanız iyileşme gecikebilir veya başarı biraz düşük olur. Fissür tedavisinde ameliyatsız yöntemleri deneyiniz. 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623