Doğum Sonrası Fissür

Doğum Sonrası Fissür

 

Gebelik Sonrası Anal Fissür 

 
Fissür   rahatsızlığından şikayetçi hastaların birçoğunda belirtiler öncelikle dışkılama esnasında ortaya çıkar. Hastalar boşaltım yaparken sanki bir kesik varmış gibi ağrı hissettiklerini söylerler. Anal bölgede başlayan şiddetli ağrılara kanamalar da eşlik etmeye başlar. Hasta uyurken, gündelik hayatında makat çevresinde zonklama ve ağrı hisseder. Kanama taze kan halindedir. Tuvalet kâğıdında görülebilen bu kanama dışkının dışındadır. Hamile kadınların yaklaşık %40’ı kabızlık çekmektedir. Bu hamilelik dönemi Rahatsız edici olabilir ve başka hastalıklara yol açabilir, bu yüzden önlemek için ne yapmayı denemek iyi bir fikirdir. Fakat doğum sonrası makat hastalıkları anne adaylarını ayrı olarak endişelendirmektedir.
 
En az yedi ay en çok dokuz ay boyunca bebeğini karnında taşıyan anne adayı için doğum zamanının gelmesi gerginlik ve mutluluk karışımı bir duygu hissetmesine yol açar. Özellikle normal doğum gerçekleştirecek hamile kadınlar için ekstra gergin bir süreç olabilir. Normal doğum aslında bebeğin vücuttan doğal bir şekilde çıkma halidir. Doğum yaklaştığı anda bebek doğum kanalına girer. Bu sırada burada bulunan kaslar gerilmeye başlar. Bel bölgesi ağrır. Vajinadan akıntı gelebilir. Kasılmalar yoğunlaşınca rahim ağzı açılmaya başlar. Makat bölgenizde ağır bir basınç vardır. Artık bebeğiniz dünyaya gelmek için hazırdır.
 
Bebeğin dışarı çıkması esnasında anne adayı ıkınmayı arttırır. Anne adayı ıkınmalar ile bebeğin plasentadan çıkmasını sağlar. Bu ıkınmalar sırasında makat bölgesinde bazı yırtıklar meydana gelebilir. Özellikle zor doğumlarda hamile birey bu bölgeyi çok zorlar. Makat bölgesinde yaşanan bazı hastalıklar da bu ıkınma sonucu oluşabilir. Aynı zamanda bu dönemde salgılanan hCG hormonu ve bazı hormonlar yüzünden hamile kişiler kabız olabilir. Anal Fissür kadınlar arasında özellikle hamilelik dönemi yaygındır. Fissür veya makat çatlağı adı verilen makat hastalığı aslında şiddetli ıkınma veya makat bölgesindeki yaşanan travmaya bağlı olarak oluşan kesik veya çatlaktır. Makat bölgesinde görülen bu çatlak, şiddetli ağrıya ve taze kırmızı kanamalara neden olabilir. Bazen makat çatlağı altındaki kas dokusunu ortaya çıkaracak kadar derinleşmiş olabilir. Doğum sonrasında kişi şiddetli ıkınmaya bağlı olarak makat bölgesini zorlar ve birtakım çatlaklar meydana gelebilir. Fissür de bunlardan biridir.

 

Anüs Bölgesi Travma

 
Anüs bölgesinin yaşadığı herhangi bir travma ile makat yırtığı oluşabilir. Hamilelik esnasında kişinin makat bölgesini zorlaması, anal yoldan yapılan cinsel ilişki, anüs içerisine girmiş yabancı bir cisim veya kronik kabızlık makat yırtığının yani anal fissür hastalığının oluşmasını tetikler. İshal veya kabızlık etkisiyle anal fissür hastalığına yakalandığınız vakit öncelikle kesinlikle uzman proktoloji uzmanını ziyaret etmeniz gerekmektedir. Duruma, koşullara göre tedavisi değişen anal fissür hastalığı için doğru gidişatı öncelikle doktorunuz belirleyecektir. Fakat iyileşme sürecinizi hızlandırmak ve aynı zamanda normal sağlık rutininizi dengede tutabilmek adına birkaç alışkanlığınızı değiştirmekte fayda var. 
 
Anal fissür tedavisinde klasik ameliyat müdahaleleri yanında bir de ameliyatsız tedavi yöntemleri vardır. Oldukça fazla tercih edilen bir yöntemdir. Ameliyatsız anal fissür tedavisi oldukça avantajlıdır. Yapılan müdahalede narkoz kullanılmadan lokal anestezi altında yapılmaktadır. Bundan dolayı hamilelere de rahatlıkla uygulanabilir. Hastalar narkoz risklerini taşımazlar. İşlem süresi maksimum 5 dakika olup, hasta müdahale sonrasında yürüyerek sosyal yaşamına kaldığı yerden devam edebilir. Genellikle bu avantaj iş hayatında aktif olan veya çocuk sahibi olan veya yeni hamilelik atlatmış kadınlar için oldukça önemlidir.
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623