Anüs Fissür

Anüs Fissür

Makat (Anüs) Fissür 

 
Travma ve yaralanma sonucunda meydana gelen anüs fissür halk arasında makat çatlağı olarak bilinmektedir. Hastalar anüs fissürü tarif ederken cam kesiği şeklinde tarif ederler. Şiddetli ishal, ıkınma ve kabızlık sonucunda meydana gelen bu rahatsızlık kadınlarda daha çok görülmektedir. Anüs fissür anal fissür olarak da adlandırılır. Anüs fissürün belirtileri arasında makat bölgesinde şiddetli ağrı, kanama, kaşıntı yer almaktadır. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen anüs fissür özellikle hamilelik dönemindeki kadınlarda düzensiz tuvalet alışkanlığına bağlı olarak gelişir. Bu erkeklerde hiç görülmez demek değildir.
 
Anüs fissürü olan kişiler sık sık kabızlık sorunu yaşarlar. Bunun nedeni de posalı ve lifli gıdalardan uzak durup, az su tüketmektir. Gündelik su ihtiyacı alınması gereken miktardan daha az olduğunda sindirim sistemimiz yavaşlayacaktır. Kabızlık sorunu yaşamamak için hazır üretilen gıdalardan uzak durmak ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek gerekmektedir. Dışkının sert ve kuru olmasıyla makat kısmında tahriş meydana gelir. Dışkılarken çok zorlanmaya bağlı olarak makat bölgesinde minik çatlaklar oluşabilir. Cam batması, cam kesiği şeklinde tarif edilen rahatsızlık ilerlediğinde hastaların günlük yaşantısını da çekilmez kılar.  
 
Anüs fissür belirtileri; Makat çatlağı hastalığında bireylerin makatlarında kesik şeklinde çizgiler oluşur. Bu çizgiler bazen gözle görülecek şekilde olabilirler. Hastanın hissettiği ağrı çizgilerin büyüklüğü ile doğru orantılı değillerdir. Yani görülen çizgiler küçük olsa bile duyulan rahatsızlık çok fazla olabilir. Hasta dışkılama yaptıktan sonra temizlik esnasında yanma ve kaşıntı hissedebilir. Bazen tuvalet kağıdında temiz parlak kan ve şişlik gibi belirtiler görülebilir. İkiye ayrılan anal fissür hastalığı henüz ilk döneminde ise akut, ileri döneminde ise kronik olarak adlandırılır.

 

Kronik Anal Fissür 

 
Kronik anal fissürlerin tedavileri daha çok zaman alır. Kendi kendine iyileşebilen anal fissürler olduğu gibi bazen de uzun süreçlerde iyileşme gösteren fissürler bulunur. Anal fissür hastalığı uzun süredir iyileşme göstermemişse artık kronik dönemdedir. Anal fissürler iyileşseler bile tekrarlama riskleri de vardır. Anüs fissürler iç anal sfinkter kas halkasına kadar ilerleyerek hastalığın tedavi sürecini uzatabilirler. Kabızlık ve şiddetli ishal sonrasında meydana gelen anal fissürden düzenli beslenme alışkanlığı ile uzak durmak mümkün olabilir. Anüs fissür gibi diğer makat hastalıklarından korunmak için günlük beslenme rutinimizi düzene sokmalıyız.  Hastalık hassas bir bölgede olduğu için genelde ertelenir ama ertelendiğinde daha kötü sonuçlar doğurabileceğini bilmeliyiz.
 
Makat fissür tedavisi; Anüs fissür tedavisi makattaki ağrı ve yırtıkları iyileştirmeye yönelik yapılmaktadır. Merkezimizde anüs fissür hastalığı ameliyatsız olarak tedavi edilmektedir. Birçok ekipman ile tedavi edilebilen anüs fissürde hastaya özel uygulamalar yapılır ve kalıcı çözümler sağlanır. Hasta aynı gün içinde hem muayene olabilir hem de tedavi edilebilir.  Lokal anestezi ile müdahale edilen hasta ameliyat stresi yaşamaz ve 5- 10 dakikalık işlemin ardından taburcu edilir. Böylelikle kişinin gündelik yaşamı etkilenmez. 
Ameliyatsız anüs fissürde kesi ve dikiş yapılmayacağı için hastada tedavi sonrası komplikasyonlar oluşmaz.
 
 
Yavaş yavaş eski hayat standartlarına kavuşan hastada ağrı, kaşıntı, yanma, kızarıklık gibi belirtiler de kaybolur. Anüs fissür tedavisinden sonra artık tuvalete gitmek kabus değildir. Hasta sağlıklı gıdalara yöneldiğinde anüs fissürün tekrarlama riski azalır. İyileşme sürecinde ve sonrasında lifli gıdalar tüketmek bol su içmek çok önemlidir. Hastalık belirtileri hissedildiğinde hemen bir proktoloji uzmanına görünmeliyiz. Eğer anüs fissür hastalığınız varsa tedavi için geç kalmamalısınız. Anüs fissür hastalığı nedir? Nasıl tedavi edilir gibi sorularınızın cevabını 7/24 hizmet veren çağrı merkezimizi arayarak öğrenebilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623.


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623