Anal Fissür Oluşum Nedenleri ?

Anal Fissür Oluşum Nedenleri ?

Anal Fissür Oluşumu ve Gelişimi

 
Makat çatlağı tıptaki adı ile anal fissür rahatsızlığı travma ya da yaralanma sonucu  makatta oluşan yırtıklardır. Anüs bölgesinde oluşan çatlak, sık olarak dışkılama esnasında aşırı ıkınma ve kabızlık sonucu meydana gelir. Genel olarak kanama, kaşıntı ve ağrı gibi belirtileri vardır. Anal fissür hastalığı daha çok kadın hastalarda görülür bunun nedeni ise hamilelik dönemlerinde yaşanan düzensiz dışkılama hareketleridir.  Anal fissür oluşumunun sebeplerinin  ilk sırasında kabızlık problemi yer alır. Sağlıklı beslenmeyen bireylerin en sık karşılaştığı  rahatsızlıktır kabızlık, düzensiz beslenmek  ya da gıda tüketiminde hazır ürünlerin fazlalığı, su tüketimin az olması,  beslenmede lifli ürünlerin çok az yer tutması kabızlığın başlıca nedenleri arasındadır. 
 
Kişi  bu problem ile karşı karşıya kaldığında dışkılama sırasında gaitanın (dışkı) sert ve kuru olması sonucu makat bölgesi tahriş olur.  Ikınmalar sonucu makat bölgesini tahriş eden gaita anüs çevresinde küçük çatlaklar  oluşmasına sebebiyet verir.  Hastaların çoğunluğu tarafından belirtiler şöyle ifade edilir; çatlak oluştuktan sonra dışkılama anında bıçak veya cam kesiği gibi bir ağrı hissi oluşur. Bu durum sonucunda kişi dışkılama sırasında oldukça zorluk ve ağrı çeker. Hatta bazı hastalar tarafından ağrı kaynaklı dışkılama işlevi ertelenir  bu yanlış sonucu dışkı daha da sertleşir sonuçta hasta daha yoğun ağrıya maruz kalır. 
 
Makat Çatlağı genel olarak anüs bölgesindeki çatlaklardır. Bu çatlaklar özellikle dışkılama sırasında kanamaya ve şiddetli ağrılara sebebiyet verebilir. Genel olarak çok ciddi bir hastalık değildir, makat çatlağının en büyük sebeplerinden biri kabızlık olduğu için birçok kişide ve yaş aralığında görülmesi muhtemeldir. Birçok vakada kesik dört ile altı hafta içerisinde iyileşir. Eğer makat çatlağı bu süre zarfında iyileşmezse ve sekiz haftadan uzun sürerse kronik kabul edilir. Bazı tedaviler, dışkı yumuşatıcıları ve bitkisel ağrı kesiciler gibi yöntemler ile rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olunabilir. Doktorunuz anal astarındaki çatlamalara neden olabilecek hastalıkları araştırmaya ihtiyaç duyabilir.  
 
Anal fissür belirtileri; Makat çatlağı rahatsızlığı aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlasının görülmesine sebep olabilir. Makat bölgesinin etrafında ciltte göz ile görebileceğiniz bir kesik, bağırsak hareketleri anında anal bölge ve etrafında yaşanan şiddetli ağrı, dışkılamadan sonra silme ve temizleme işleminden sonra  dışkıda veya tuvalet kağıdında taze kan, anüs ve çevresinde yanma ve kaşıntı hissi,  dışkılamadan sonra birkaç saat devam eden acı hissi oluşması,  makat çatlağı yakınında deri üzerinde küçük bir şişlik olması. 
 

Makat Çatlağı Komplikasyonları 

 
Makat çatlağının komplikasyonları şunlardır;  makat çatlağı rahatsızlığı  kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Akut anal fissür  birkaç hafta içerisinde kendiliğinden iyileşebilmektedir. Kişinin yaşam rutinini düzene sokması  en önemli etkenlerden biridir. Fakat fissür problemi 8 haftayı geçen bir süre boyunca devam ederse kronik hale dönüşmüştür ve mutlaka tedavi edilmelidir. Kişi daha önceden makat çatlağı sorununu yaşamışsa, bu hastalığın nüksetme riski mevcuttur. 
 
Makat çatlağınız anüsünüzü kapalı tutan (iç anal sfinkter) kas halkasına kadar ilerleyebilir ve çatlağın tedavi sürecini uzatabilir. Bu durum ağrıyı ve çatlağı gidermek için ilaç veya ameliyat gerektirebilecek bir hastalık döngüsüne sebebiyet verebilir. Çatlaklarınıza kabızlık ya da ishal gibi hastalıklar neden olursa, anal kanaldaki baskıyı azaltmak adına birkaç gündelik alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz. Bu değişiklikler hastalık semptomlarını azaltmaya ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir.
 
Anal fissür tedavisi; Tedavinin asıl amacı ağrıyı ve rahatsızlığı gidererek, anüs bölgesinde yer alan yırtık astarı iyileştirmektir. Genel olarak makat çatlağı rahatsızlığı 6 haftadan uzun sürmeyen en yaygın çatlak türlerinden biridir ve yaşam düzeninin sağlanması ile kendi kendine iyileşebilmektedir.  Kronik anal fissür hastalığı ise mutlaka tedavi edilmelidir çatlak tedavisinde ise uygulanacak yöntemler cerrahi ve ameliyatsız tedavi seçenekleridir. Cerrahi müdahale sonucu hastanın iyileşme süreci daha uzun sürebilmektedir. Ameliyatsız tedavi seçeneğinde ise kişi aynı gün hem muayene olup hem de operasyon olabilmektedir. Tedavi ayakta uygulanmakta ve  kişi  hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir.  
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623