Anal Fissür Neden Olur?

Anal Fissür Neden Olur?

Makatın çıkışında, çatlak şeklinde oluşan bir yara sonucu dışkılama sırasında ve sonrasında şiddetli ağrıya ve bazen kanamaya neden olan hastalıktır.
 

Anal fissür (çatlak) nedir

 
Dünyada çok  sık karşılaşılan rahatsızlıklar arasında yer alan anal fissür  (makat çatlağı) yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir sorun haline gelmiştir. 
İnsanda makat bölgesi çok fazla sinir ucu  yer aldığından  dolayı oldukça  hassastır. Genel olarak kabızlık sebebi ile zorlu dışkılamalar  sonrasında makat çatlağı gelişir. Anal fissür ya da diğer adı ile makatta çatlak günümüzde çok yaygın gözüken hastalıklar arasındadır.  Fissür rahatsızlığı yaşayan kişiler de dışkılama anında şiddetli ağrı ve  cam parçaları batıyor hissi oluşur.  Fissür akut (erken) dönem ve ileri seviye olan kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Kronik anal fissür rahatsızlığında  dışkılama sonrası ağrı devam eder, kişiyi yaşamından alıkoyacak kadar şiddetli bir şekilde olabilmektedir.  
 
Anal fissür hastalığına; uzun süreli kabızlığın, normal doğumun, Chron hastalığı ve ülseratif kolit gibi iltihabi bağırsak hastalıklarının oluşumunda ve devamında etkili olduğu söylenebilir.  Hastaların  genel olarak dile getirdikleri şöyle bir gerçeklik var şikayetler başlamadan önce büyük ve sert bir dışkılama  veya ishal sırasında sık bağırsak hareketlerinin oluşu hastalığı başlatan olaylardır.  
 
Anal Fissür; yoğun kabızlık  sert, kuru (taş gibi) bir dışkının zorla makattan geçmesi sırasında bu bölgeyi yırtması. Beslenme değişiklikleri diyetteki lif oranının azalması kabızlığa ve kabızlıkta makat çatlağına neden olabilir. Son zamanlarda özellikle protein diyeti gibi tek türde beslenme dönemi sonrasında birçok kişide bu tür makat çatlaklarına rastlanmaktadır. Aynı zamanda sürekli dışkı yumuşatıcı (laksatif) kullanımı, Crohn hastalığı altta yatan hastalığın tedavisi, genellikle fissürü iyileştirir.  Hamilelik döneminde ve lohusalığın ilk iki ayında görülürler. Makat yolu ile cinsel temas (arkadan ilişki, ters ilişki, anal seks) sonrasında , lösemi hastalığı, bağışıklık sistemi zayıflaması sebepler arasındadır.
 
Anal fissür belirtileri; hastaların birçoğunda anal bölgede ağrı ve özellikle ağrılı dışkılama görülmektedir. Ağrı dışkılama sırasında genel olarak yırtılma ya da kesilir gibi bir his uyandırır ayrıca yanma şeklinde belirtileride vardır.  Hastanın maruz kaldığı ağrı hissinin anal kanaldaki lezyonun büyüklüğü ile herhangi bir orantısal bağı yoktur.  Çatlak küçük ama sebep olduğu çok şiddetli olabilir.  Ağrı dışkılamadan hemen sonra bitebilir veya devamı olabilir. Ki bazı durumlarda dışkılamayı durdurabilecek kadar kabızlık oluşturabilir. Büyük ve sert dışkının çatlağın daha da ilerlemesine veya devam etmesine sebep olur, bunlara ek olarak kanama, kaşıntı, ürer şikayetler olabilir.  Anal fissür, makattan olan ağrılı kanamaların en sık görülenidir.
 

 Anal Fissür Oluşumu ve Belirtileri

 
Genel olarak küçük miktarlarda, parlak kırmızı, damla hallinde veya tuvalet kağıdına bulaşma şeklinde kanama görülür. Kanamalar bazen damlalar şekilde tuvaletede boşalabilmektedir. Anal fissür rahatsızlığı hastalarda kansızlığa sebebiyet vermez. Kaşıntı belirtisi anal ülserasyondan kaynaklanan akıntı sebebi ile oluşur ve hastaların  % 50’sinde rastlanır. Anal fissürden kaynaklanan ağrı sık idrar yapma, bazen idrar yapamama ve idrar yolu şikayetlerine neden olabilir. Çatlak şeklindeki yara 4-5 haftadan fazla devam ettiği sürece çatlak hattı boyunca hemoroid benzeri bir deri uzantısı oluşur, buna bekçi meme denmektedir. Çatlak daha derinleşir ağrı ve kaşığı daha artarsa kronik fissür oluşur. Ağrı saatlerce bazen gün boyu sürebilir. Kanamalar daha seyrek olur fakat bazen tuvalete her çıkışta kanama olabilir.
 
Öncelikle anal fissür rahatsızlığına yakalanan kişi kesinlikle uzman bir doktora görünmeli ve doğru tanının konulması gerekmektedir. Hastanın akut donemde mi yoksa kronik dönemde mi olduğunu anlamak çok önemli bir noktadır. Uzman bir doktorun kontrolüyle birlikte hastaya doğru tanı konur. Ardından doğru tedavi şekilleri araştırılmalıdır. Akut döneme nazaran tedavi yöntemleri daha ağır olabilmektedir. . İlaçla veya daha basit yöntemlerle iyileşemeyecek bir evredir. Hastanın gündelik hayatı aksamaya başlar. Anal fissür tedavisinde cerrahi müdahaleler oldukça zahmetli ve yan etkileri fazla olan bir seçenektir. Özellikle ameliyat ve benzeri bir operasyondan çekinen hastalar sürekli tedavilerini erteleyerek anal fissür hastalıklarını ilerletirler. Hastaların makat bölgesi rahatsızlıklarına karşı gerçekleştirilen tedavi yöntemlerine mesafeli olmaları durumunda alternatif yöntemleri araştırabilirler. Ameliyattan korkan ve anında iyileşmek isteyen hastalar için ameliyatsız tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Fissür tedavisinde en yaygın metottur.
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623