Anal Fissür Nasıl İyileşir?

Anal Fissür Nasıl İyileşir?

 

Anal Fissürler Nasıl  İyileşir 

 
Anal fissür, makat bölgesinin çıkışında herhangi bir nedene bağlı olarak çatlak biçiminde oluşan yaradır. Bu yara sonucu dışkılama anında ve sonrasında şiddetli ağrı ve kanamaya neden olan bir hastalıktır.  Biçimsel olarak küçük bir görüntüye sahip olsalar da  hastaları fazlası ile rahatsız etmektedirler. Fissürler genel olarak  arka ve orta hatta oluşurlar. Ağrının ve  çatlağın başladığı ilk zamanlara akut dönem denir. Daha uzun süren çatlaklara kronik fissür denir.  
 
Fissür rahatsızlığında dışkı anüs bölgesini yıpratır tahriş eder. Ufak çizgi şeklinde yırtıklar oluşur, hasta zorlu bir dışkılama anında şiddetli ağrı duyar ağrı cam batması şeklinde kendini gösterir. Ki dışkılama sonrası ağrının devam etmesi hastanın rutin bir şekilde hayatına devam etmesine engel olmaktadır. Çok ağrılı olan bu yırtıklar kaslarda spazma yol açar bu durumda daha çok basınca neden olur ve kan dolaşımı yetersiz kaldığı için yırtık iyileşme şansı bulamaz. 
 
Anal fissür hastalığına her yaş grubunda rastlanılmaktadır. Akut (erken) dönemde olan fissür ilaç tedavisi ile iyileşebilmektedir.  Ağrı şikayetleri 3 haftayı geçtiği zaman hastalık kronik hale dönüşmüştür. Kronik anal fissür hastalığına mutlaka müdahale edilmesi gerekmektedir.  Hasta tedavi sürecini başlatmayı erteler ise hastalık belirli bir dönem sonucunda  makat darlığına yol  açabilir.  Hastalık kişide dışkılama esnasında  cam kesiği veya bıçak batması hissi duymasına ve kanama olmasına  neden olur. Aynı zamanda makat bölgesinde ağrı ve  kaşıntı olur. 
 

Makat Çatlağı Oluşma Nedenleri 

 
Makatta çatlak meydana gelmesinin nedenleri arasında şunları sayabiliriz; anal fissürün en yaygın görülen nedeni anüsteki veya anal kanaldaki dokuların tahriş olmasıdır. Bu tahrişin en sık görülen nedeni ise kabızlıktır. Düzensiz dışkılama, nadirende olsa  uzun süreli ishal de kabızlık gibi anal fissüre yol açabilir.Hamile kadınların üçte birinde de makatta çatlak oluşmaktadır. Normal doğum esnasında ortaya çıkan gerilim de sık sık anal fissürlere yol açmaktadır. Altta yatabilen başka faktörler de anal fissüre yol açabilmektedir.
 
Makat çatlağına  tüm yaşlarda rastlanabilirken, genç ve sağlıklı bireylerde  daha çok görülen bir hastalıktır. Beslenme alışkanlıkları katı gıdalar olan ve lifli gıda tüketimi az olan her kişi kabızlık sorunu yaşar.  Bu durum dışkılama sırasında ıkınmayı beraberinde getirir ve kaslarda yaşanan zorlanma makat çatlağının kendini göstermesine sebep olur.  Makattan gelen kanama ve akıntı hastalığın en önemli belirtileridir.  Makat çatlağı hastalığından korunmak için kişinin dışkılama esnasında fazla ıkınmaktan kaçınmalı, baklagiller ve sebze gibi lifli gıdalar tüketmelidirler. 
 
Makat çatlağı tedavisi karar verilirken, fissürün morfolojik özellikleri dikkate alınarak ve bazı basit basınç ölçümleri ile karar veriliyor. Fissür tedavisi erken teşhis edildiği vakit  problem ilaç tedavisi ile yok edilmektedir. Hastalığın ileri evresi olan kronik anal fissür mutlaka müdahale edilerek tedavi edilmelidir. Tedaviye muayene sonrası hekim karar verecektir, ki öncelik olarak rahatsızlığın evresi belirlenmelidir.  Sonraki süreçte tedavi seçeneklerinden biri tercih edilerek uygulanacaktır cerrahi müdahale veya son yılların tercih edilen  yöntemi ameliyatsız tedavi olacaktır.   
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623