Anal Fissür Nasıl İyileşir?

Anal Fissür Nasıl İyileşir?

 

Anal Fissür Hastalığı

 
Anal fissür makat rahatsızlıkları arasında fazla duyulmamış ama oldukça yaygın bir hastalıktır. Makat çatlağı ya da makat fissür de denilmektedir. Anal fissür hastalığına yakalanan kişiler genelde hastalık belirtilerini diğer hastalıklarla karıştırırlar. Çoğu makat rahatsızlığının belirtileri hemen hemen aynıdır. Fakat aralarında çok büyük farklar bulunmaktadır. Anal fissür rahatsızlığı da diğer hastalıklar kadar insanlar aarsında yaygındır. Anal fissür hastalığının en çok karıştırıldığı hastalık ise anal fistül rahatsızlığıdır.
 
Anal fissür ve fistül rahatsızlığı insan vücudunda hemen hemen aynı bölgelerde meydana gelen üstelik bir de yazılış ve okunuş bakımından benzerlik gösteren iki hastalıktır. İki hastalık arasındaki temel farkı anlamak için elbette ki uzman bir doktorun muayenesi şarttır. Belirtiler yönünden de çok küçük farklar olduğu için yalnızca uzman bir doktorun gözetiminde tanı gerçekleştirilebilir. Anal fissür makat bölgesinde ufak çizikler ve yırtılmayla başlar. Ufak çizgi ve yırtılma anal bölgeyi zorlayan çeşitli etkenler kabızlık, uzun süreli ishal, ıkınma gibi durumlardır. Bu durumlar zaman içinde ilerleyerek derin yırtıklara dönüşür. Bu yırtıklara makat çatlağı yani anal fissür denir.
 
Anal fissürler iki şekilde görülürler. Bunlar akut anal fissür ve kronik anal fissürdür. Akut anal fissürde meme oluşmamıştır. Şikayetleri 6 aydan kısa süren çatlağa akut anal fissür denir. Akut anal fissür belirtileri; dışkılama sonrası makattan az miktarda parlak kırmızı kan gelir ve kişi bunu tuvalet kağıdında görür. Makat bölgesinde ağrılar oluşmaya başlar. Kronik anal fissürde ise meme oluşmuş şikayetler 6 aydan fazla uzun sürmeye başlamıştır. Şiddetli ağrıyla kendini hissettiren çatlağa kronik anal fissür denir. Kronik anal fissür belirtileri; makatta dışkılama sonrası akut fissüre göre daha yoğun ve kırmızı kan gelmesi, makat bölgesinde cam kesiği tarzında şiddetli ağrılar, Kronik anal fissür tedavi edilmezse zamanla anal fistül ya da anal stenoz (makat darlığı) ortaya çıkar. Ve onların tedavisi daha zordur.

Anal Fissür Nasıl İyileşir?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda vardır. Anal fissür rahatsızlığı kendi kendine iyileşebilen bir rahatsızlık değildir. Öncelikle uzman bir proktoloji doktoru muayenizi gerçekleştirmelidir. Belirtileri gördüğünüz an tedavi planlanırken akut mu yoksa kronik mi diye değerlendirilir, çünkü akut  fissürler de medikal tedavi iyi cevap verir. İlk başlangıç aşamasında akut döneminde hastalardan bol su içmelerini, lifli gıdalarla beslenmelerini, tuvalette uzun süre kalmadan çok ıkınmadan dışkılama yapmalarını tavsiye ederiz. Bazen uzman proktoloji doktoru anal fissür kremi önerebilmektedir. Akut fissürlü hastaların %80 medikal tedaviden fayda görürler fakat anal fissür oluşmuşsa o bölgede tekrarlama olasılığı vardır ve geçici bir tedavi yöntemidir. 
 
Anal fissür rahatsızlığı bu yöntemlere rağmen tedaviye cevap vermezse kronikleşir ve kronikleşirse tedavi yöntemi nasıl olmalıdır. Bazen kişiler anal fissür doğal tedavi yöntemlerini araştırırlar. Fakat doğal tedavi yöntemleri asla tek başına yeterli değildir. Sadece süreci hızlandırmaktadır. Kronik anal fissürde tedavinin ana amacı sfinkterde genişleme sağlayarak sfinterdeki spazm ve ağrı döngüsünün kırılmasıdır. Kronik fissürde en etkili en kalıcı tedavi yöntemi ameliyatsız tedavi yöntemleridir. Bu yöntemle hastalar çok kısa bir süre de iyileşir ve aynı gün günlük yaşamına döner.
 
Fissür tedavisinde ameliyatsız yöntemler son yılların en iyi tedavi şeklidir. Hem hastanın konforunun bozulmaması açısından hem de kalıcı çözümler vermesi açısından tercih edilmektedir. Anal fissür hastalığınızı iyileştirmek için de en etkili tedavi yöntemidir. Narkoz uygulanmaz ve dolayısı ile narkoza bağlı yan etkiler görülmez. Ağrı derecesi minimaldir. Herhangi bir dikiş-kesi atılmadığı için dokular zarar görmez. Bu nedenle estetik açıdan hiçbir rahatsızlık vermez. Ayaktan tedavi yöntemleri ile 5-10 dakika içerisinde iyileşen hasta anında günlük hayatına dönebilmektedir. 
 
 
 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623