Anal Fissür Krem

Anal Fissür Krem

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Neden Olur ?

Anal fissür;  kabızlık ya da tam tersi ishal kaynaklı olabilmektedir. Dışkının kalın ve sert olması anüs içerisinden geçerken anüs mukozasında (cildinde) yırtığa (kesiğe) neden olmaktadır.  Yırtık sürekli dışkı ile temas ettiği zaman iyileşmesi zor olabilmektedir.  Bu sebep ile yeni dönem ve ilerlemiş (kronik) olarak ikiye  ayrılmaktadır.  
Anal fissür  kaynaklı  makat kasları sürekli olarak kasılır ve bu durum sonucu yırtığa kan gelmesi neredeyse imkansız hale gelir ve kan alamayan yaranın iyileşmesi oldukça zorlaşır. Karşılaşılan tek sorun kasların kontrolsüz bir şekilde kasılması değildir. Dışkı yaraya temas ettiği için kişi çok yoğun bir acı karşı karşıya kalır. Yaşanan ağrı hastalığın yeni dönem ya da kronik olmasına bağlı olarak 3-4 dakika ile 3-4 saat sürebilmektedir. Anal fissür belirtileri dışkılama sırasında oluşan ağrı ve taze kanamadır.

Makat Çatlağı  Nasıl Geçer?

Karşılaştığınız bu problemden kurtulmak için ilk yapılması gereken kabızlık sorunundan kurtulmaktır.  Bunun içinde sofralarınızda lifli gıdalara daha fazla yer vermelisiniz. Aynı şekilde kayısı ve kayısıdan  elde edilen gıdalar ve bol bol sebze, meyve tüketmelisiniz. 

Krem ile Anal Fissür Tedavisi Mümkün mü ?

İlk ortaya çıktığı anda kişilere yaşattığı sancılı ağrı ile farkına varılan bir hastalıktır anal fissür. İlk 10-15 günlük süreç yeni dönem olarak kabul edilmektedir.  Bu dönem de tedavisi yapılmayan fissür kronikleşir iyileşme süreci uzar ve şikayetlerde artış görülür. Hastalığın yeni evresinde  krem ile  tedavi %50 oranında etkili olmaktadır. Bölgesel bir hastalık olduğu için merhemlerin işe yaradığı söylenebilir. Fakat   daha öncede belirttiğimiz gibi rahatsızlığın yeni dönemi içerisinde  işe yarama ihtimali daha yüksektir. Merhemlerin başarı oranı %50 olup, her 100 kişiden 50 kişide etkili olmaktadır bu yüzden tedavi yönteminin kişiyi hastalıktan tamamen kurtaracağını söyleyemeyiz.
 
Anal Fissür rahatsılzığında kullanılan iki farklı etki gösteren üç grup krem vardır. Bölgesel olarak uyuşturup dışkılamanın daha az acılı olmasını sağlayan merhemler. Dışkılama  sonrası makatta oluşan kas krampını azaltarak yaranın iyileşmesini sağlayanlar. Ve bu iki etkiyi tek kremle gösteren ilaçlar bulunmaktadır. Bölgesel olarak uyuşturan ansetol pomadın yağlı bir yapısı vardır, yağlı yapısı sayesinde yumuşama sağlar asıl etkisi bölgesel uyuşturucu etkisiyle çatlaktan kaynaklanan acıyı azaltır ve hasta daha rahat dışkılar. 
Makat çatlağının ameliyatsız tedavisinde kortizonlu kremler yaygın olarak kullanılır, içerisinde çinko asit, bulunan merhemler makat çatlaklarında çok etkili  olmaktadır. Lokal anestezik kremler, bölgesel olarak ağrıyı ve spazmı azaltmaya yarar.  Nitrogliserinli krem, sağlıklı bir kişide dışkılama sırasında iç makat kasını gevşetir ve dışkı tahliye edilir. Makat çatlağı ve yırtığına gümüş nitrat uygulamasıda etkili bir yöntemdir. 
 
Sonuç olarak; kişi rahatsızlığının tanısını koyabilecek bilgi ve birikime sahip olmadığı için mutlaka uzman bir hekime muayene olmalıdır. Amaç sadece teşhisi koymak  ya da öğrenmek olmamalıdır aynı zamanda problemin  seviyesini öğrenmektir ki tedavi süreci  elde edilen bulgular doğrultusunda şekillendirilsin. Çünkü her aşamada tedavi yöntemi değişmektedir. Krem ile tedavi sadece yeni dönem hastalarda işe yaramaktadır. Hastalığın kronik ya da yeni dönem olması halinde doktorunuz tedavi yöntemini ona göre belirleyecektir. Fissür tedavisinde ameliyatsız lazer yöntemiyle anında tedavi olabilirsiniz. 5 dakika içerisinde ayaktan tedavi ile ağrısız, neştersiz tedavi olun. 
 
 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623