Anal Fissür Kaşıntı

Anal Fissür Kaşıntı

 

Anal Fissür Kaşıntı 

Anal fissür, makatın çıkışında, herhangi bir nedene bağlı olarak çatlak şeklinde oluşan yara sonucu dışkılama anında  ve akabinde şiddetli ağrıya ve bazende kanamaya sebebiyet veren hastalık türüdür. Dışkılama anında zorlanılması anüs bölgesini tahriş eder,  buda küçük çizgi şekilnde sıyrıklara neden olur.  Hasta özellikle zorlu bir dışkılama anında ve sonrasında şiddetli ağrı duyar. Kişi  küçük cam parçaları batıyormuş gibi ağrı hisseder ve bu ağrının dışkılama işlevi bittikten sonra hala devam etmesi hastanın günlük yaşam ritüellerine  fazlasıyla  engel teşkil eder. 

Çok  ağrılı olan bu yırtıklar kaslarda spazma sebep açar,  daha çok basınç oluşur ve kan dolaşımı yetersiz kaldığı için  yırtık iyileşme şansı bulamaz.  Fissürler başlangıçta yüzeysel olarak başlar  ve çoğunlukla iyileşme olur fakat sert dışkılama atakları tekrar ettikçe  yırtık kronikleşir. Ve kronik anal fissür oluşur.  Bu durum da kişinin yaşam kalitesini düşürür ve hasta için dışkılama istemi büyük bir problem olmaya başlar.  Hastaların bir çoğunda ağrılı bir dışkılama görülür. Ağrı dışkının çıkış evresinde genellikle yırtılır, kesilir ya da yanma şeklinde hissedilir.  Ağrı, anal bölgesindeki lezyonun büyüklüğü ile orantılı değildir, çatlak küçük fakat ağrısı genellikle şiddetli olmaktadır.

Ağrı dışkılama işlevi bittikten kısa bir  süre sonra bitebilir veya devamlı da olabilir. Eğer ki hasta da kabızlık sorunu var ise bu durumda dışkının gelişi uzun sürebilir. Zorlanmakta olan makat bölgesi ani ve şiddetli basınç sonrasında, sert dışkının geçişi çatlağın daha da ilerlemesine veya devam etmesine neden olur. Bunların yanında hastada kanama, makatta kaşıntı ve üriner şikayetler olabilir.  Fissürün ardışık olarak iyileşip tekrar açılması sırasındaki akıntı kaşıntıya yol açabilir tekrarlayan yırtıklar daha da derinleşmeye başlar ve iyileşme dönemleri de bu sebeple uzar.

Uzun süreli kabızlığın, kadınlar da hamilelik ve doğumun, Crohn ve ülseratif kolit gibi bağırsak hastalıklarının fissürün oluşumunda etkili olduğu bilinmektedir.  Anal fissür, makatta olan ağrılı kanamaların en çok görülen sebepleri arasındadır. Genellikle küçük miktarlarda, parlak kırmızı, bir kaç damla şeklinde veya tuvalet kağıdına bulaşmış şekilde kanamalar görülür. Bazen kanamalar damlama şeklinde tuvalete boşalabilir.

Anal fissür hastalarının dikkat etmesi gerekenler; gün içerisinde 2,5 litre su tüketmek, acı, ekşi, baharatlı yiyecelerden uzak durmak, olabildiğince fazla lif yönünden zengin olan gıdalar tüketmek,  günde iki kez 15-20 dakikadan kısa sürmeyecek şekilde ılık su ile oturma banyosu yapmak. Bunların dışında dışkı yumuşatıcı ilaçlar ile sert çıkan dışkıyı biraz daha yumuşatarak  dışkılama sağlayabilirsiniz. Tabii ki en önemli nokta bütün bu uygulamaları  doktor tavsiyesi üzerine yapmanızdır.

Fakat kronik anal fissürlerde mutlaka müdahale gerekir. Bunların klasik ameliyat müdahaleleri yanında birde ameliyatsız tedavi yöntemleri vardır.Oldukça fazla tercih edilen bir yöntemdir.Botoks- lazer  fissür tedavisi sayesinde hasta üzerinde olan bütün endişeler kalkmaktadır. Ameliyatsız anal fissür tedavisi oldukça avantajlıdır.

 

 

 Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623