Anal Fissür Kanama

Anal Fissür Kanama

 

Anal Fissür Hastalığında Kanama 

 
 Makat çatlağı, ya da tıbbi ifadesi ile ‘anal fissür’  anüs alanını örten deride makatta ağrı, kanama, kaşıntıya yol açan küçük bir yırtıktır.  Çatakla ilk olarak yüzeysel başlar ve hızla iyileşir bazı durumlarda derinleşip allat yatan makat iç kasına ulaşabilir. Sonuç olarak hasatlık  kronik (süreğen) hale gelmiştir. Anal fissür rahatsızlığının 6 haftayı geçmesi durumunda kronik makat çatlağı olarak adlandırılır.  Hastalığın temel sebebi, makat iç kasında direnç artışı ve kalınlaşmadır.  Makat iç kası 2-4 cm uzunluğunda ve 2-3 mm kalınlığındadır fakat bazı makat çatlakları kendiliğinden iyileşirken diğerleri hangi sebep ile iyileşme belirtisi göstermediği tam olarak bilinememektedir.
 
Kabızlık ve aşırı ishali bu duruma sebebiyet verdiği düşünülmektedir.  Ayrıca  her dışkılama anında dışkı yaraya temas ederek iyileşmesini geciktirmektedir. Bu da makat iç kasının kasılı kalmasına neden olur böylece makat çatlağı iyileşmesini engellemiş olur.  Makat çatlağı hastalarında kasılmalar % 90 oranında görülür.  Çatlak yüzde doksan makatın arka tarafında  yer alır; kadınlarda %25 erkeklerde ise %10  oranında makatın ön tarafında bulunabilmektedir. 
 
Fissür tiradı; makatta çatlak makat deliğinin  ağzında ve kalın bağırsağın çıkış noktasında olan bir yırtıktır. Kronik makat çatlağı olan hastalarda sık olarak ‘fissür tiradı’yani’ üçlü belirti görülür.  İlk olarak ; makat derisinde meme bulunması (nöbetçi meme), ikinci olarak ; kalınlaşmış çatlak kenarlarının tabanında iç makat kasının lifleri görülür. Üçüncü olarak; makat çatlağının üst kenarında, büyümüş papilla denilen kıl ve ter bezi görülür. Fissür tiradı olarak  bahsettiğimiz bu belirtilerin 8-12 haftadan gibi bir süre zarfı içerisinde var olması  kronik fissür olarak adlandırılır. Makatta enfeksiyon gelişmesi nöbetçi meme tabanında apseye neden olur. 
 
Makat çatlağının oluşum yoğun kabızlık sonucu sert ve kuru bir dışkının zorla makattan geçmesi sırasında bölgeyi yırtması, beslenme değişiklikleri diyetteki lif oranın azalması kabızlığa ve kabızlıkta makat çatlağı oluşturur.  Süreğen bir şekilde dışkı yumuşatıcı kullanımı, Crohn hastalığı,  aşırı derece de yoğun ishale maruz kalmak, hamilelik döneminde ve lohusalığın ilk iki aylarında, makat yolu ile yaşanan seksüel birleşme (arkadan ilişki, ters ilişki anal seks), lösemi hastalığı, bağışıklık sistemin zayıf olması, motosiklet, bisiklet veya ata binme gibi sporlar yapılırken makat bölgesine gelen küçük darbeler nedenleri arasındadır
 
Makat çatlağı belirtileri; makatta ağrı kişi dışkılama  anında makat bölgesinde yanma ya da ayırtılma hissi duyar ve şiddetli bir ağrı yaşar.  Bazı durumlarda kişi dışkılamadan sonra uzun süre geçmeyen ağrı yaşamaya devam eder.  Maruz kalınan bu ağrı makat iç kasının kasılmasına neden olur. Makatta şişme, çatlağın  dış kenarında şişme sonucu cilt kabartısı oluşabilir. Makatta kanama, genel olarak az miktarda parlak, kırmızı kanamadır ve hasataların yaklaşık olarak %70 tuvalet kağıdında veya dışkı üzerinde kan görülür.  Makatta kaşıntı, çatlak ve yırtığın adı ardan olarak iyileşip tekrar açılması sırsındaki akıntı kaşıntıya sebep olabilir. 

Rektal (Makattan) Kanama 

Rektal kanamanın en belirgin nedenleri arasında makat bölgesinde bulunan yapılara ilişkin sorunlardır. Makat bölgesinde sık olarak karşımıza çıkan hastalıklar hemoroid ve fissürdür. İki durumda sonuç olarak en çok şikayet edilen belirti kanamadır.  Kanamanın şekli farklılık gösterebilir hemoroid hastalarında kanama daha koyu renkli ve dışkıya bulaşık kana rastlanırken; anal fissürde parlak kırmızı renkli, dışkılama sonrası damlar tarzda kanama görülür. 

Anal fissür tedavisinde cerrahi müdahaleler oldukça zahmetli ve yan etkileri fazla olan bir seçenektir. Özellikle ameliyat ve benzeri bir operasyondan çekinen hastalar sürekli tedavilerini erteleyerek anal fissür hastalıklarını ilerletirler. Hastaların makat bölgesi rahatsızlıklarına karşı gerçekleştirilen tedavi yöntemlerine mesafeli olmaları durumunda alternatif yöntemleri araştırabilirler. Ameliyattan korkan ve anında iyileşmek isteyen hastalar için ameliyatsız tedavi yöntemleri bulunmaktadır. 

 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623