Anal Fissür İyileşme Belirtileri

Anal Fissür İyileşme Belirtileri

Anal Fissür  İyileşme Belirtileri 

 
Makat bölgesinde oluşan olağan dışı bir şekilde oluşan yırtığa, çatlağa anal fissür veya makat çatlağı  adı verilmektedir. Dışarıdan gözlemlendiğinde kesik veya çatlamış bir görünümü vardır. Küçük bir kesik olmasına rağmen kişiye özellikle dışkılama esnasında zor anlar yaşatan bir rahatsızlıktır. Bu çatlak kişinin makat bölgesinde orta tarafta görülür. Kadın ve erkekte aynı oranlarda ve her yaş grubunda görülebilir. Lifli gıdaları tercih ederek fissür  oluşmasını engelleyebilirsiniz.
 
Diyet programında günlük olarak ortalama 20-30 gr lif bulunması dışkıyı yumuşatır. Bununla birlikte anal fissür iyileşme hızını artırır. Lifli gıda tüketimi adına daha çok sebze, kuruyemişler ve meyve alınabilir. Günlük su tüketimine özen gösterin. Günlük lif tüketimine ek olarak yeterli miktarlarda sıvı alınması da dışkının yumuşamasına ve kabızlığın giderilmesi konusunda destek olur. Eğer idrarınızın rengi açık sarı veya renksizse büyük ihtimal ile yeterli su tüketmediğinizi göstermektedir. Gün içerisinde düzenli olarak egzersiz yapın: Günlük yaklaşık 20-25dk süre ile gerçekleştirilen hafif egzersizler bağırsak hareketlerini büyük oranda düzenlemektedir. Vücutta kan akımını hızlandırmak ile birlikte makat çatlağının iyileşmesine de yardımcı olmaktadır. Düzenli bir tuvalet alışkanlığı edinmek: Tuvalette uzun süre geçirmeyin, aşırı derecelerde ıkınmayn ve anal bölgeyi mutlaka kuru biçimde tutunuz. Böylece anal fissür oluşum şansı azalacaktır.
 
Fissür belirtileri ise türüne göre değişmektedir. İlk bir aylık dönemdeki yırtıklara erken yani akut anal fissür, daha uzun süreli çatlaklara ise kronik anal fissür denir. İlerlemiş ve tedavisi geciktirilmiş makat çatlakları kronik anal fissür’e dönüşmüştür. Akut süreç ise daha çok ilk 2-3 haftalık zaman diliminde görülen belirtilerdir.
 

Anal Fissür Belirtileri 

 
Makat Ağrısı
 
Makat ağrısı anal fissürün en belirgin şikâyetlerindendir. Ağrı şikayeti özellikle dışkılama esnasında oldukça yoğun hissedilir. Dışkı çıkarken anal fissürü her seferinde tahriş ederek çıkar ve bu da aşırı ağrıya sebep olur. Hastalar yaşadıkları ağrıyı tanımlarken “cam kesiği, jilet kesiği” gibi keskin acı tarif ederler. 
 
Makatta kaşıntı
 
Anal fissür hastalarında makat kaşıntısı özellikle yaz aylarında belirginleşir. Makatın dış kısmında bulunan açık yara (anal fissür) nedeniyle makat sıcak havanın etkisiyle nemlenir. Bu duruma, dikkat edilmeyen günlük hijyen kuralları eklendiğinde makatta tahrişe bağlı kızarıklık kaşıntı şikayetleri görülür. Bu problemin yaşanmaması için makatla ilgili günlük bakım kurallarını uygulamak yeterlidir.
 
Kabızlık
 
Dışkılamanın çok ağrılı gerçekleştiği anal fissür rahatsızlığında hasta dışkılamayı mümkün olduğunca ertelemek ister. Bu durum kabızlık olarak kendini gösterir.
 
Kanama
 
Genişleyen makat çatlağı dışkılama esnasında kanamalarla kendini gösterir. Kanamalar damla şeklinde taze, kırmızı ve parlaktır. Bazen tuvalet kâğıdına da bulaşabilir. Ciddi makat rahatsızlıklarının birçoğunda Rektal kanama görülebilir. Bu yüzden makatta kanama şikâyeti mutlaka ciddiye alınmalı ve uzman bir hekime danışılmalıdır.
 
Fissür tedavisini evinizde diğer alternatif yöntemlerle denediyseniz ve geçip geçmediğini merak ediyorsanız sonuçlar üzücü olabiir. Çünkü  fissürün iyileşip iyileşmediğine en doğru bir şekilde doktorunuz söyleyecektir. Fissür tedavisinde öncelikle doktorunuz fissürünüz için en doğru tedavi yöntemine yönlendirir. Bu süreç boyunca fissürün daha hızlı iyileşme için yukarıdaki alternatif yöntemleri önerebilir. Fissür hastalığınızın geçme sürecinde ise artık yürürken, otururken zorluk çekmezsiniz. Gündelik hayatınız eski kalitesine dönmüştür. Makat bölgenizdeki kanamaların durmasıyla birlikte çamaşırınızda taze kan görmemeye başlarsınız. Dışkılama esnasında yaşanan zorluk ve ağrı yok olur. Böylece kişi kolay bir şekilde gaitayı (dışkı) vücudundan atar. Makatta kaşıntının ve kızarıklığın yok olmasıyla birlikte kişi gündelik hayatına daha rahat devam eder.  Makat çatlağı yarası yok olmuştur. Bu sayede boşaltım da daha kolaylaşmıştır. 
 
Hastaların makat bölgesi rahatsızlıklarına karşı gerçekleştirilen tedavi yöntemlerine mesafeli olmaları durumunda alternatif yöntemleri araştırabilirler. Ameliyatsız fissür tedavisinde yalnızca  5 dakika gibi kısa bir sürede müdahale  işlemi tamamlanır. Sadece lokal anestezi uygulanır. Makat bölgesine kesi atılmadığı için çevre makat kasları zarar görmez. Ağrı derecesi minimaldir.
 
 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623