Anal Fissür İlaç

Anal Fissür İlaç

MAKAT ÇATLAĞI (FİSSÜR) TANIMI
Makat çatlağı, makat yırtığı, ya da tıbbi ifadesi ile "anal fissür" makat bölgesini kapatan deride ağrı, kanama ve kaşıntıya yol açan küçük bir yırtık veya çatlaktır.
Genel olarak çatlak yüzeysel olarak başlar ve hızla iyileşir. Bazen derinleşip altta yatan makat iç kasına (sfinkter kası) ulaşabilir. Bu durumda hastalık kronik (süreğen) hale gelmiştir. Çatlağın oluşma ve gelişme süresi 6 haftayı geçmesi durumunda kronik makat çatlağı (anal fissür) olarak adlandırılır. Makat iç kası ortalama olarak 2-4 cm uzunluğunda ve 2-3 mm kalınlığındadır.  Bazı makat çatlakları kendiliğinden düzelirken diğerlerinin neden düzelmediği kesin olarak bilinememektedir, fakat kabızlık veya ishalin devam etmesinin bu duruma neden olduğu düşünülmektedir, her dışkılama sırasında dışkı buradaki yara ile temas eder ve iyileşmeyi geciktirir. Bu da makat iç kasının kasılmasına neden olur, sağlıklı bireylerde ortalama %25 oranında makat kaslarında fazla kasılma olurken, çatlak olan hastalarda bu oran %90 olarak belirlenmiştir. Makatta çatlak makat deliğinin ağzında ve kalın bağırsağın çıkış noktasında olan bir yırtıktır. Bölgede oluşan enfeksiyon gelişir ise nöbetçi meme tabanında apseye neden olabilir. 
 
MAKAT ÇATLAĞI BELİRTİLERİ
Fissür belirtileri  çoğunlukla dışkılama sırasında meydana gelen yanma ya da yırtılma gibi bir his ve şiddetli bir ağrı yaşatmaktadır. Ağrı dışkılama sonrası uzun bir süre devam edebilir. Ağrı; makat iç kasının (internal sfinkter) kasılmasına (spazm) bağlıdır. Hastalar çoğunlukla ağrı sebebi ile dışkılamadan kaçınır ve dışkıyı geciktirmesine bağlı olarak dışkı daha da sertleşir bu da yırtığın/çatlağın iyice derinleşmesine neden olur. Böylelikle, hasta bir kısır döngü halinde bu yakınmaları yaşar ve şikayetleri giderek daha belirgin bir duruma gelir. Yırtığın dış kenarında şişme sonucu cilt kabartısı gelişebilmektedir. Makat bölgesinin temizliği sırasında kişi tarafından fark edilir. Az miktarda parlak, kırmızı kanamadır ve hastaların çoğu tuvalet kağıdında ve dışkı üzeride kan görmektedir. Fakat aynı yakınmaların, hemoroid hastalığı ve kalın bağırsak kanserinde de olabildiği bilinmelidir. Makatta çatlak ve yırtığın ardışık olarak iyileşip tekrar açılması sırasındaki akıntı kaşıntıya yol açabilir.
 
MAKAT ÇATLAĞINDA İLAÇ TEDAVİSİ
Makat yırtığı çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Diyet düzenlemeleri; posa bırakan gıdalar günde 2 lt su tüketilmesi acı, ekşi ve baharatlı gıdaların kısıtlanması ve günde 20-25 gram civarında lif tüketilmesi çok etkili olmaktadır. Bunların dışında başka basit yöntemlerde uygulanmaktadır. Örnek vermek gerekirse ılık su içinde günde iki kez 15 dakika süreli oturma banyosu çok yararlıdır. Makat bölgesindeki ağrıyı hafifletmekte, oturma banyosu ile ortalam 5 dakika süre ile buz kompresinin  ard arda olarak uygulanması, çok etkilidir. Dışkı yumuşatıcı ilaçların, sert dışkının çatlağı daha fazla tahriş etme etkisini azalttıkları bilinmektedir. İshal de makat çatlağına neden olduğudan bu tedavi yöntemi mutlaka doktor kontrolünde uygulanmalıdır. 
Fissür tedavisinde ameliyatsız yöntemler son yılların en iyi tedavi şeklidir. Hem hastanın konforunun bozulmaması açısından hem de kalıcı çözümler vermesi açısından tercih edilmektedir. Makat çatlağı hastalığınızı iyileştirmek için de en etkili tedavi yöntemidir. Narkoz uygulanmaz ve dolayısı ile narkoza bağlı yan etkiler görülmez. Ağrı derecesi minimaldir. Herhangi bir dikiş-kesi atılmadığı için dokular zarar görmez. Bu nedenle estetik açıdan hiçbir rahatsızlık vermez. Ayaktan tedavi yöntemleri ile 5-10 dakika içerisinde iyileşen hasta anında günlük hayatına dönebilmektedir. 
 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623