Anal Fissür Hastalığı Nedir?

Anal Fissür Hastalığı Nedir?

 
 

Anal Fissür Hastalığı Nedir, Nasıl Oluşur 

 
Anal fissür hastalığı makat bölgesinde meydana gelmiş çatlak veya yırtıklara denir. Dışkılama esnasında ve sonrasında şiddetli ağrı ve acı şeklinde kendini gösteren hastalık bazen kanamaya da sebebiyet verebilir. Makat hastalıklarından biri olan anal fissür genellikle sert ve kuru dışkı ( gaita) yapmaya, tuvalette çok ıkınmaya, şiddetli ishale, kronik kabızlığa bağlı olarak meydana gelir. Kaşıntı ve ağrının kaçınılmaz olduğu anal fissürü hastalar daha çok cam kesiği acısı gibi tarif ederler. Anal fissürün oluşmasına etki eden diğer bir faktör ise makat çevresindeki kasların aşırı kasılmasından kaynaklıdır. Makat çevresinde meydana gelen bu hastalık hastalığın meydana geldiği bölge dolayısıyla anlatılmaktan kaçınılır. 
 
Anal fissür hastaların yüzde 80’inden fazlasında anüs bölgesinin arka kısmında yer almaktadır. Anüsün farklı kısımlarında ortaya çıkmış birden fazla çatlak sayısı görüldüğünde bağırsak hastalıklarının mutlaka araştırılmalıdır. Anal fissürü olan kadınlar özellikle bunu dikkate almalılardır. Uzun yıllardır kabızlık sorunu olan kadın hastalar olabilecek pelvik taban hastalığı (sıklıkla rektosel) varlığında çatlak anüs bölgesinin vajen bölgesinde ortaya çıkar. Buna bağlı olarak pelvik taban hastalıkları açısından ayrıntılı inceleme şarttır. İncelenmediği durumda anal fissür hastalığına yönelik tedaviler başarı sağlamayacaktır. 
 
Anal fissür belirtileri; Makat bölgesinde meydana gelen yırtık dışkılama esnasında şiddetli ağrıya ve kanamaya neden olur. Bu yırtık akut dönemde ise tedavisi kolay olur. Fakat iyileşmez ve uzun sürerse kronik anal fissür olabilir. Makat bölgesinde meydana gelen yırtık akut dönemindeyken hemen tedavi edilmezse yırtık daha da kötüleşebilir.
 

Hastalık Kendiliğinden İyileşir mi

 
Tedavi edilmeyen yırtık kendi kendine düzelmez ise zamanla bu bölge şişer, sertleşir ve yara oluşabilir. Bazen hemoroid ile karıştırılan anal fissür aslında belirgin farklılıklar gösterir. Dışkılama sonrasında oluşan ağrılar keskin ve yırtıcı tarzda olabilmektedir. Bu ağrılar o kadar şiddetli olabilirler ki hastanın sosyal hayatı dahi etkilenebilir. Eğer anal fissür enfekte olmuşsa makat bölgesinde kötü kokulu akıntılar hissedilebilir. Tedaviden kaçan hastalar için anal fissür kısır döngü halini alabilir. Acı çekmemek için dışkılamalarını erteleyen hastalar kabızlık sorunu da çekebilirler. Kabızlık ile yapılacak dışkılama yırtıkları daha kötü etkileyecektir.
 
Anal fissür tedavisi; lokal kremler, sıcak su ve sağlıklı beslenme programları uygulandığında bir nebze rahatlama yaşayan hastalar unutmamalıdırlar ki anal fissür kesinlikle doktor kontrolünde iyileşme sağlamalıdır. Makat bölgesinde meydana gelen çatlaklar 6 haftadan uzun sürede iyileşme göstermezlerde kronik anal fissür tanısı konabilir. Kronik anal fissürü olan hastalar kanama, şişlik, kızarıklık gibi belirtilere ek olarak ele gelen kitle de söz konusu olabilir. Makatta meydana gelen kabalaşma durumuna nöbetçi meme denmektedir. İşte bu sebeple anal fissür hemoroid ile karıştırılabilir.
 
Anal fissürü bulunan hastaların yüzde 10’unda yırtıklar kendiliğinden iyileşebilir. Anal fissür de hasta kronikleşmiş bir dönemdeyse konservatif tedavilerin (hastayı yıpratmayan, cerrahi girişimden kaçınılan tedavi)  dışında farklı ve ileri tedavi yöntemleri kullanılmalıdır. Tedavinin amacı makat bölgesini çevreleyen ve gaita kontrolünü yapan iç kastaki spazm durumunu yok etmektir. Kronik anal fissürler mutlaka tedavi edilmelidir. Merkezimizde anal fissür hastalığı ameliyatsız olarak yapılmaktadır. Bu artık günümüzde cerrahi yöntemler yerine tercih edilen bir yöntemdir. 
 
Lazer ve botoks ile tedavi edilen hastalar ameliyat stresinden uzak bir şekilde tedavi olurlar. Narkoz verilmeyen bu süreçte gündelik yaşama dönme zamanı çok kısadır. Hastalar aynı gün içerisinde hem muayene olup hem de tedavi olabilirler. Hastaya birçok avantaj ve konfor sağlayan ameliyatsız anal fissür tedavisi iş hayatında aktif bireylerin en çok tercih ettiği yöntemdir. Ameliyatsız tedavi sürecinden sonra hastada ağrı, kanama ve kızarıklık gibi belirtiler minimum seviyeye düşer. Anal fissür hastalığı ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623.
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623