Anal Fissür Ameliyatı

Anal Fissür Ameliyatı

 

Anal Fissür Hastalığı Ameliyatı

Anal fissür toplum içerisinde hemeroid hastalığından sonra en sık görülen makat hastalığıdır. Anal fissür, vücudumuzda sinir uçlarının yoğun olduğu anüs bölgesinde, uzun süren kabızlık ve ishal durumu sonrası aşırı ıkınma ile oluşan yırtılma ve çatlama durumudur.

 Anal fissür her yaş grubunun ve cinsiyet grubunun yaşayabileceği bir sorundur çünkü hastalığın genel sebebi her insanda oluşabilecek bir şey olan kabızlıktır. Anal fissür bölgenin hassaslığı ve sinir uçlarının yoğunluğu sebebiyle çok acılı bir hastalıktır. Bu hastalığı yaşayan kişi anüs bölgesinde cam kesiği gibi keskin bir acı yaşadıklarını dile getirirler.

Anal Fissürü Tetikleyen Durumlar 

Bu hastalığın en büyük sebebi kabızlık halidir. Kişi kabız olduğunda dışkı(gaita) çok sert olur ve ıkınma eylemi sırasında bu sert gaitanın anüs çevresindeki yumuşak deriyi çizmesi veya kesmesi ile oluşur. Bu durum hastalığın genel sebebidir ama bu sebebin dışında anal fissürü tetikleyen bazı durumlar da mevcuttur;

  • Kas Spazmları: Anal sfinkter kas spazmlarının yani anüs bölgesinin kas hareketleri makat çatlağının büyümesine sebep olabilir. Bu hareket çatlağı büyütmekle kalmayıp iyileşme sürecini de olumsuz etkiler.
  • Gebelik ve doğum: Hamile kadınların gebeliğin sonuna doğru makat çatlağı sorunu yaşama ihtimali artar. Kadınlar özellikle hamilelik döneminin sonuna doğru düzensiz bir şekilde dışkılama yaptıkları için bu sorunu yaşama riskleri de artmaktadır.
  • Diğer Hastalıklar: Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve diğer enflamatuar bağırsak hastalıkları gibi bazı temel koşullar anal bölgede ülsere neden olabilir.

Anal fissür kendi içerisinde hastalığın sürecine göre ikiyi ayrılmaktadır. Bunlardan ilki akut anal fissür dediğimiz dört ile altı hafta gibi bir sürede kişinin de önlemler (bol su tüketme, lifli yiyecekler tüketme gibi) almasıyla iyileşebilen hastalıklardır. Diğer anal fissür alanı ise kronik anal fissürdür, bu durumda hastalık sekiz haftadan uzun sürer ya da kişinin aldığı bütün önlemlere rağmen anal fissürün tekrar etmesi durumlarıdır. Bu türün en büyük özelliği ise evde yapılan veya kişinin aldığı önlemler ile tedavi edilemiyor olmasıdır. Bu sorunu düzeltebilmek için kişi en yakın sürede uzman hekime başvurmalıdır.

 Anal Fissür Belirtileri

  • Cam kesiği gibi bir acı
  • Zonklama
  • Yanma hissi
  • Kaşıntı
  • Kanama

Anal fissür hastalığında kanama sık rastlanan ve kişileri korkutan bir hadisedir. Genelde anal fissür sorununu yaşayan kişiler tuvalet sonrası temizlik sırasında tuvalet kağıdında parlak renkli kan görebilirler. Yine aynı şekilde tuvalet sırasında damlama şeklinde kanamalar meydana gelebilir.

 

Anal Fissür Tedavisi; Anal fissür hastalığı ameliyatlı ve ameliyatsız şekilde tedavi edilebilmektedir. Bölgenin hassasiyeti göz önüne alındığında ameliyat son seçenek olarak düşünülmelidir. Cerrahi işlemden sonra kişi uzun süre gündelik yaşantısına dönemiyor, çok yüksek miktarlarda acı çekebiliyor.

Anal fissür tedavisinde ameliyatsız tedavi yöntemini tavsiye etmekteyiz. Ameliyatsız tedavi yönteminde lazer kullanarak kişi tedavi edilir ve cerrahi işlem semptomları görülmez. Ameliyatsız tedavi yönteminin avantajlarını sıralamam gerekirse;

- Ameliyatsız tedavide kesi olmaz, kesi olmadığı için gaz ve dışkı kaçırma sorunları yaşanmaz

- Lokal anestezi uygulanır, kişi narkozun yan etkilerine uğramamış olur

- İşlem 5-10 dakika gibi kısa bir sürece gerçekleşir

- İşlem bittikten sonra kişi aynı gün içerisinde yaşantısına devam eder, uzun süre yatağa

mahkum yaşamak zorunda kalmaz

- Bu işlem hemen hemen her hastaya başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

- Müdahale sonrası hissedilen acı ise minimal bir seviyededir.

Fissür ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi

telefon numarası: 444 8 623

 Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623