Akut Anal Fissür

Akut Anal Fissür

Akut Anal Fissür (çatlak) makatın çıkış kısmında, çatlak biçiminde oluşan yara sonucunda dışkılama anında ve sonrasında hafif ağrı ve bazen de hafif kanamaya sebep olan hastalıktır.  Biçim olarak çok küçük  bir görünüme sahipte olsa yaşattığı rahatsızlık çok belirgindir.  Makat çatlağı en sık arka ve orta hatta oluşur. İlk bir aylık dönemde oluşan yırtıklara erken (akut) anal fissür, uzun süreli çatlaklara kronik anal fissür denmektedir. Erkekte ve kadında aynı oranlarda ve her yaş grubunda görülmektedir.
 

Akut Anal Fissür  Neden Oluşur ?

 Anal fissür oluşumunda uzun süreli kabızlığın, doğumun, Crohn hastalığı  ve ülseratif kolit gibi iltihabi bağırsak rahatsızlıklarının çatlak oluşumunda ve devam sürecinde etkili olduğu düşülmektedir. Hastalık baş göstermeden önce  dışkılama büyük ve sert olur, ishal sırasında sık bağırsak hareketleri meydana gelir. Rektal bir termometrenin yerleştirilmesi, rektum ve anüsün muayenesinde kullanılan  endosksop anal fissürün ortaya çıkmasında bir travmaya sebep olabilmektedir. Çok sık bir şekilde karşılaşılmasada doğum sırasında genital bölgede oluşan travma sonucuda çatlak oluşabilmektedir. 

 

Akut Anal Fissür Belirtileri Nelerdir ? 

Hastaların bir çoğunda  anal ağrı ve ağrılı dışkılama görülür. Ağrı; dışkının çıkışı anında genellikle yırtılır, kesilir veya yanma şeklinde hissedilir. Ağrı, anal kanaldaki lezyonun boyutuyla orantılı değildir.  Çatlak küçük olsada hastaya yaşattığı ağrı çok şiddetli olabilir. Rahatsızlık dışkılama işlevini başlatmayı engelleyecek kadar kabızlığa neden olabilmektedir. Dışkının büyük ve sert olması dışkı geçişi anında çatlağın daha da ilerlemesine veya devam etmesine sebebiyet verir.  Ayrıca yaşanan bu durumlara ek olarak kanama, kaşıntı  ve üriner gibi şikayetlerde olabilmektedir. 
 
Anal fissür, makatta olan ağrılı kanamaların en sık saptanan sebebidir.  Kanama; küçük miktarlarda, parlak kırmızı, bir kaç damla şeklinde kendini gösterir.  Daha farklı olarak damlama şeklinde kanamalarda görülebilir. Kaşıntı rahatsızlığı, anal ülserasyından kaynaklanan akıntı sebebi ile oluşur ve hastaların % 50’sinde rastlanır. Anal fissür sonucu oluşan ağrı bazen sık idrar yapma, hatta kişinin  bazen idrar yapamamasına sebep olmaktadır.  Çatlak biçimindeki yara 4-5 haftadan daha uzun süre devam ederse, çatlak hattı önünde hemoroide benzer bir deri uzantısı oluşur.  Çatlak daha da derinleşir ağrı ve kaşıntı artar bu durumda kronik fissür oluşumuna neden olur.  

Akut Anal Fissür Nasıl Tedavi Edilir ? 

Anal fissür tedavisi sürecinde kabızlıktan korunmak en önemli önlemlerden birisidir. Bu durumdan kaçınmak için bol meyve, sebze tüketilmelidir.  Kadın hastalarda oluşan anal fissür, çoğunlukla doğum travması veya doğumdan sonraki ilk günlerde oluşan kabızlıkla alakalıdır.  Erken fissürlerde  ilaç tedavisi başarı şansı dikkatli bir uygulama ile  % 80 dir.  Fakat kronikleşmiş , çatlak derin ve zemini çok sert, bekçi meme gelişmiş ise ilaç tedavisi uygun bir tedavi yöntemi değildir. Kişi muayene olduktan sonra fissür evresine göre belirlenecek tedavi yöntemi ile içinde bulunduğu bu durumdan kurtulabilir ilerlemiş fissür rahatsızlığı için uygun yöntemlerden biride botoks ve lazer tekniğidir ki kişi bu iki teknik ile hastalıktan rahatlıkla kurtulabilmektedir. 
 
 
 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623