Makat Bölgesinin Travmaya Maruz Kalması

OP. DR. Yasir Gözü

Makat bölgesinin derisi oldukça hassas bir yapıdadır. Bu nedenle deri çevresinde oluşan travmalar ve tahriş makta bölgesinde fissür (çatlak) oluşmasına neden olur. Travmalara, zedelenmelere ve tahrişlere bağlı oluşan durumlardan en sık rastlanılanları şöyle sıralayabiliriz;

Detay

Anal Fissürü Neler Tetikler?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür makat çatlağı ve makat yırtığı olarak da bilinmektedir. Dışkılama esnasında kendini belli eden anal fissür hastalığı yaygın görülen hastalıklar arasında yer alır.

Detay

Anal Fissürden Nasıl Korunuruz?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür genellikle kabızlığa bağlı olarak ortaya çıkar. Anal fissürden korunmak için yediğimiz içtiğimiz gıdalar çok önemlidir. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık olan anal fissür tedavi edilmediğinde kişinin yaşam kalitesini oldukça etkiler.

Detay

Anal Fissür Nasıl Tedavi Edilir?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür hastalığı mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Makatta meydana gelen anal fissür hastalığı her yaş grubunda görülür.

Detay

Anal Fissür Hangi Yaşlarda Görülür?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür hastalığı genellikle dışkılama esnasında hastalar tarafından fark edilmektedir. Makat çatlağı veya makat yırtığı olarak da bilinen anal fissür hastalığı yoğun ağrı ile kendini gösterir.

Detay

Anal Fissürü Önlemek İçin Neler Yapmalıyız?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissürden korunmak için tedbir alabiliriz. Günümüzde sıkça rastlanılan anal fissür hastalığı kadın erkek farketmeden herkeste görülebilir.

Detay

Anal Fissür Akut

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür hastalığı hastalar tarafından tuvaletteyken cam batması, cam kesiği şeklinde tarif edilir. Makatta meydana gelen yırtıklar bazen gözle görülebilir bazen de görülmez.

Detay

Makat Fissür Ağrısı

OP. DR. Yasir Gözü

Makat fissür ağrısı oluşan fissürün büyüklüğü ile doğru orantılı olmayabilir. Anal fissürler küçük olsalar bile hissedilen ağrı çok büyük olabilir.

Detay

Anal Fissür Neden Olur?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür genellikle dışkılama esnasında meydana gelir. Halk arasında makat yırtığı olarak da bilinen anal fissür bazen gözle görülebilir.

Detay

Anal Fissür Tedavi Yöntemleri Neler?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür tedavi yöntemleri klasik cerrahi işlemler ve ameliyatsız olarak yapılan tedaviler şeklinde sınıflandırılabilir. Anal fissür halk arasında makat yırtığı veya çatlağı olarak da bilinmektedir.

Detay

Anal Fissür Dönemleri

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür hastalığının oluşumundaki başlıca neden kabızlıktır. Anal fissürü kısaca özetlemek gerekirse anüs çıkışında mukozanın arka kısmından çatlaması veya yırtılmasıdır.

Detay

Makat Fissür Nasıl İyileşir?

OP. DR. Yasir Gözü

Makat fissür genellikle dışkılama esnasında oluşturduğu ağrı ve sancılarla kendini gösterir. Hastaların bazıları makat bölgelerinin hassas bir bölge olmasından dolayı tedavi olmayı ertelerler.

Detay

Anal Fissür Memesi

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür belirtileri dışkılama esnasında ortaya çıkar. İlk bir aylık dönem anal fissürün etkilerinin daha hafif olduğu dönemdir. Bu akut anal fissür evresinde hastalık kolay şekilde tedavi edilebilir.

Detay

Anal Fissür İlaç Tedavisi

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür ilaç tedavisi hastanın sadece geçici bir süre rahatlaması için uygulanabilir. İlaçla tedavi yöntemi hastanın iyileşmesinde çok fazla etkili olmayacaktır.

Detay

Anal Fissür Lazer

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür lazer ve botoks yöntemiyle tedavi edilebilmektedir. Makat bölgesinde meydana gelen yırtık ve çatlaklara anal fissür denir. Makatta oluşan yırtıklar dışarıdan görülebilmektedir.

Detay

Anal Fissür Nedenleri

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür dışkılama anında ıkınma ve kabızlığa bağlı olarak makat bölgesinde yırtıkların oluşmasına denir. Makat yırtığı dışkının çok sert ve kuru olmasına bağlı olarak dışkılama esnasında kişinin zorlanmasıyla ortaya çıkar.

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623