Erken Dönem Anal Fissür

Erken Dönem Anal Fissür

Erken Dönemde Oluşan  Anal Fissür 

 
Toplum içinde hemoroidden sonra en çok rastlanılan makat hastalıklarından biri olan anal fissür kabızlık ve ıkınmaya bağlı olarak meydana gelir. Makatta en acılı rahatsızlıklardan biri olan anal fissürü kişiler genelde cam kesiği gibi bir acı şeklinde tarif ederler. Erken dönem anal fissür; bireyler hastalığın başında ise tedavi genellikle kolay yapılır. 
 
Dışkılama esnasında kendini gösteren anal fissür,  kabızlık ve ıkınmaya bağlı olarak gaitanın sert ya da kuru olması sonucunda anüs çevresinde oluşan çatlaklardan meydana gelir. 
 
Her yaş ve cinsiyette görülebilen anal fissürü tetikleyen bazı durumlar mevcuttur. Kabızlık başta olmak üzere birçok sebebin yer aldığı durumları şöyle sıralayabiliriz. 
 
- Kas Spazmları: İç makat kası (internal anal sfinkter) spazmları anüs bölgesinin kas hareketleri çatlağın büyümesine neden olabilir. Bu hareketle makat çatlağının iyileşme süreci de uzamaktadır. 
 
- Hamilelik ve doğum: Gebeliğin sonunda doğru makat çatlağı sorunu yaşama riski artış gösterir. Özellikle hamilelik döneminin sonuna gelindiğinde düzensiz dışkılama yapılabilir. Buna bağlı olarak da makat çatlağı yaşama riski artar.
 
- Diğer hastalıklar; ülseratif kolit, Crohn hastalığı, diğer enflamatuar bağırsak hastalıkları...
 
 

Erken dönem anal fissür nasıl engellenir?

 
Erken (akut) dönem anal fissürün önüne geçebilmek için ilk önce kabızlık hastalığının önüne geçmek şarttır. Bunun için ise aşağıda sıralayacağımız maddelere dikkat etmek gerekir. 
 
- Gün içerisinde bol bol su tüketmek
 
- Lifli ve posalı gıdalara yönelmek
 
- Hazır ve çabuk hazırlanan gıdalardan uzak durmak
 
- Anal bölgede mikrotravmalara neden olacak eylemlerden kaçınmak (bisiklet sürmek)
 
- Düzenli spor yapmak
 
Anal fissürden korunmaya çalışırken makat bölgesinin temzliği çok abartılmamalıdır. Makat bölgesi hassas bir bölge olduğu için tahriş edilmeden temizlenmelidir. Ve kesinlikle kimyasal temizleme ürünleri bu bölgede kullanılmamalıdır (sabun, ıslak alkollü mendil veya benzeri maddeler). Makat bölgesinde dışkı kalıntılarının kalabilme ihtimali olduğu için anal fissür hastalığına yakalanma riski yükselir. Dışkı kalıntıları sadece saf suyla temizlenmelidir ve mutlaka kuru tutulmalıdır.
 
Çünkü bakteriler nemli ortamları severler. Anal fissüre temizlik haricinde iltihaptan kaynaklı hastalıklar da neden olabilir. Bunlara ek olarak Crohn hastalığı anal fissüre neden olabilmektedir.  Öncelikle yüzeysel oluşumla kendini gösteren anal fissürde iyileşme süreci çok uzun sürmez. Ama çatlak derinleşip derinin alt kısmında bulunan ve dışkılamayı kontrol eden kaslara ulaşabilir. Eğer bu kaslara ulaşırsa fissür artık kronik hale gelmiş olur. 
 
Ameliyatsız anal fissür tedavisi merkezimizde yapılmaktadır. Tedavi esnasında kesi ve dikiş olmadığı için tedavi sonrasında komplikasyonlar meydana gelmez. Lokal anestezi alan kişide ameliyat korkusu olmaz. Hastaya yapılacak işlem yaklaşık 5-10 dakika süreceği için hasta kısa bir süre sonra gündelik hayatına geri dönebilir. Anal fissürün verdiği acı müdahale sonrasında minimal düzeye iner. Anal fissür sebebiyle meydana gelen ağrı, kaşıntı, kızarıklık ve benzeri şikayetler ameliyatsız tedavisi sonrasında en hafif düzeye düşer. Hastalara aynı gün hem tanı koyulabilir hemde tedavi uygulanabilir. Tedavi kişiye özel ameliyatsız yapıldığı için tekrarlama ihtimali azdır. Anal fissür tedavisinde önemli olan hastalığı kabullenmek ve hassas bir bölge olsa dahi çekinmeden doktora gitmektir. Anal fissür tedavisi ertelenmemelidir. Eğer sizde hastalık belirtilerini yaşıyorsanız hemen bir proktoloji uzmanından randevu almalısınız. Anal fissür hastalığı ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Çağrı merkezi numarası: 444 8 623
  
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623