Makat Çatlağı Tedavisi

Makat Çatlağı Tedavisi

 

Makat Çatlağı (Yırtığı) Tedavisi 

 
Makat çatlağı tedavisi merkezimizde ameliyatsız olarak yapılmaktadır. Makat fissür dışkılama anında belirti gösterir. Hastaların yaşam
kalitesini oldukça düşüren anal fissüre ağrı ve sancılar eşlik eder. Anal fissür tedavi edilmeden önce hangi evrede olduğunun bilinmesi gerekir. Akut dönemdeki hastalar hastalığın henüz başındadır ve bu evrede tedavi kolay yapılır. Fakat hastalar kronik dönemdelerse tedavi süreci zor geçebilir. Anüs çıkışında mukozanın arka kısmından çatlaması durumuna anal fissür denir. Anal fissürün belirtileri çok belirgindir. Makatta meydana gelen yırtık veya çatlaklar çoğu zaman gözle görülebilir. 
 
Hastalarda oluşan anal fissür yırtıkları ufak olsa bile hissedilen ağrı çok şiddetli olabilir. Yani yırtıkların büyüklüğü ağrıyla doğru orantılı değildir. Kabızlık anal fissürü oluşturan en önemli sebeptir. Bu yüzden kabız yapacak gıdalardan uzak durmak gerekir. Hamilelik sırasında ya da doğum sırasında ilk günlerde tuvalete gitmeyi ertelemek anal fissür oluşmasına neden olabilir. Anal fissürü oluşmasına neden olan diğer etkenler arasında; proktit, ülseratif kolit, regional enterit gibi bağırsak hastalıkları bulunur. 
 
Anal fissür oluştuğu bölgenin hassaslığından ötürü ağrıya neden olur. Ağrılar kas spazmlarına, kan dolaşımında bozulmaya, iskemiye yol açar.  İskemi vücutta bir doku ya da organa olan kan akışındaki azalmadan ötürü oluşur. İskemi meydana geldiğinde yaraların da iyileşme süreci gecikir. Anal fissür iyileşme gösterdiğinde yeniden nüks etme ihtimali vardır. Bu durum hastanın bağışıklığının güçlü olup olmamasıyla alakalıdır. 
 
Anal fistül belirtileri; Anal fissür belirtileri hastalar tarafından cam kesiği, cam batması şeklinde tarif edilir. Dışkılama esnasında belirtilerin hissedildiği anal fissür hastalığında hastalar tuvalet kağıdında kan görebilirler. Tuvalet kağıdına bulaşan kan kırmızı ve parlak renktedir. 20 veya 30 gün boyunca devam eden anal fissür yarası derinleşir. Özellikle yaz mevsimlerinde anal fissür ağrı ve kaşıntılar nedeniyle hastayı daha da rahatsız eder. Çünkü yazın vücuttaki nem de artar. Bazen hastalar anal fissürü kanamadan ötürü hemoroid ile karıştırabilirler. Hemoroid kanamaları genellikle püskürme tarzında oluşur. Kronik dönemdeki anal fissür hastalığı kokulu ve sarı akıntıları beraberinde getirir. Bu anal fissürün derinleşmesinden kaynaklıdır.
 

Anal Fissür de Beslenme Kültürü

 
Kabızlıktan korunmak için bol sıvı tüketmenin yanında posalı lifli gıdalara yer vermeliyiz. Hazır ve sağlıksız gıdalar sindirim sistemimizi bozacaktır. Sindirim sistemimizin bozulmasıyla da hastalıklara yakalanmamız kaçınılmaz olur. Anal fissüre kadınların yakalanma ihtimali daha çoktur. Çünkü doğum travması ve doğumdan sonraki ilk zamanlarda oluşan kabızlık anal fissürü oluşturur. Bebeğin çıkışı esnasında perine ve özellikle anüs korunarak doğumdan sonraki 3 gün yumuşatıcı krem, libalax gibi fitiller ile anal fissürden korunma sağlanır. Anal fissür tekrardan oluşmaya meyilli ise yukarıda bahsettiğimiz işlemlere devam edilmeli. Bunun dışında hastalara ılık su oturma banyosu önerilmektedir. Eğer ağrılar hala geçmediyse ağrı kesici kullanılmalıdır. 
 
Makat çatlağı tedavisi; Anal fissürün tedavi edilmesi için öncelikle hastalığın hangi evrede olduğu bilinmelidir. Akut dönemdeki anal fissürlerin tedavileri genellikle kolayken, kronik dönemdeki anal fissürlerin tedavileri çok zor olabilir. Anal fissür hastalığı merkezimizde ameliyatsız olarak yapılmaktadır. Hastalara birçok avantaj ve konfor sağlayan anal fissür 5-10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilir. Hastalar kısa sürede gündelik yaşamlarına dönebilirler. Kesi ve dikiş gibi cerrahi müdahalelerin yapılmadığı hastalarda farklı türden komplikasyonlar yaşanmaz. Gaz kaçırma veya dışkı tutamama gibi sorunlar cerrahi işlemler sonrasında görülebilirken ameliyatsız tedavilerde bu problemler görülmez. Anal fissür ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623