Anal Fissür Nedir?

Anal Fissür Nedir?

Anal Fissür Nedir, Nasıl Oluşur

Makat çatlağı, makat yırtığı yani anal fissür anüs makat bölgesini örten deride makatta ağrı, kanama ve kaşıntıya yol açan küçük bir yırtık veya çatlaktır. Genelde fissür yüzeysel olarak başlar ve hızla iyileşir. Bazen derinleşip altta yatan makat iç kasına ulaşabilir. Bu durumda hastalık kronik hale gelir.

Çoğunlukla zorlu ıkınmalar ve basınç esnasında oluşur . Makat çatlağının oluşma süresi 6 haftayı geçmesi durumunda kronik makat çatlağı (anal fissür) olarak adlandırılır. Fissürün ana nedeni, makat iç kasında direnç artışı ve kalınlaşmadır. Makat iç kası ortalama olarak 2-4 cm uzunluğunda ve 2-3 mm kalınlığındadır. Bazı makat çatlakları kendiliğinden iyileşirken diğerlerinin neden iyileşemediği kesin olarak bilinmemektedir, ancak kabızlık yada ishalin devam etmesinin bu duruma neden olduğu düşünülmektedir. Bunlara ek olarak, her dışkılama sırasında, dışkı buradaki yara ile temas eder ve iyileşmeyi geciktirir. Bu da makat iç kasının kasılmasına neden olur. Makat iç kasının (sfinkter kası) kasılı kalması veya gevşememesi fissürün iyileşmesini engeller. Sağlıklı kişilerde ortalama % 25 oranında makat kaslarında fazla kasılma görülürken, makat çatlağı olan hastalarda bu oran % 90 olarak belirlenmiştir. Fissürler çok nadiren iltihabi bir hastalığa neden olurlar. Makat çatlakları veya makat yırtıkları; % 90 oranında makatın arka tarafında yer alırlar; kadınlarda % 25 ve erkeklerde ise % 10 oranında makatın ön tarafında yer aldıkları bildirilmektedir.

Makatta ağrı ve kanama şikayetleri ile kendini gösterdiğinden diğer makat hastalıkları ile karıştırılabilir.Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623