Fissür Nedir ?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür hastalığını tanımlayalım öncelikle; makat bölgesinde küçük yırtıklarla oluşmaya başlar, yırtılmaların en sık sebebi genellikle çok kuru ve sert dışkılardır.

Detay

Fissür Çatlağına Ne İyi Gelir?

OP. DR. Yasir Gözü

Bağırsak hareketlerini daha az acı verici hale getirmek için dışkı yumuşatıcıları veya müshilleri kullanmayı deneyin. Doktorunuza ne kadar zaman müshil kullanmanız gerektiğini sorun.

Detay

Anal Fissür Kaşıntı

OP. DR. Yasir Gözü

Fissürün ardışık olarak iyileşip tekrar açılması sırasındaki akıntı kaşıntıya yol açabilir tekrarlayan yırtıklar daha da derinleşmeye başlar ve iyileşme dönemleri de bu sebeple uzar.

Detay

Yoga ile Anal Fissür Evde Tedavi

OP. DR. Yasir Gözü

Shishu pozu ise bebeği ifade eder, dolayısıyla çocuk pozu da denir. Shishuasana'nın bazı yararları, kabızlık, boyun ağrısının ve bel ağrısının gevşetilmesinin yanı sıra sinir sistemini rahatlatmaktır. Pelvik bölgenin genişler böylece düzensiz akış nedeniyle herhangi bir ağrıyı azaltır.

Detay

Fissür Ameliyatı Sonrası Tuvalet

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür hastalığı sert kalın bir dışkının makatı yırtması ile ortaya çıkmaktadır. Makat çatlağı problemi her 350 yetişkinden birinde görülebilmektedir. Anal fissüre kadınlarda ve erkeklerde eşit oranda rastlanır.

Detay

Anal Fissür Nasıl İyileşir?

OP. DR. Yasir Gözü

Hastalığın ileri evresi olan kronik anal fissür mutlaka müdahale edilerek tedavi edilmelidir. Tedaviye muayene sonrası hekim karar verecektir.

Detay

Anal Fissür Neden Olur?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal Fissür; yoğun kabızlık sert, kuru (taş gibi) bir dışkının zorla makattan geçmesi sırasında bu bölgeyi yırtması, beslenme değişiklikleri diyetteki lif oranının azalması kabızlığa ve kabızlıkta makat çatlağına neden olabilir.

Detay

Anal Fissür Kanama

OP. DR. Yasir Gözü

Makat yırtığı, çatlağı, ya da tıbbi ifadesi ile ‘anal fissür’ anüs alanını örten deride makatta ağrı, kanama, kaşıntıya yol açan küçük bir yırtıktır. Çatakla ilk olarak yüzeysel başlar ve hızla iyileşir bazı durumlarda derinleşip allat yatan makat iç kasına ulaşabilir.

Detay

Fissür Nedir?

OP. DR. Yasir Gözü

Anüs (makat) bölgesini saran deride ağrı, kanama be kaşıntıya sebebiyet veren küçük bir yırtıktır .

Detay

Doğum Sonrası Fissür

OP. DR. Yasir Gözü

Hamile kadınların yaklaşık %40’ı kabızlık çekmektedir. Bu hamilelik dönemi Rahatsız edici olabilir ve başka hastalıklara yol açabilir,

Detay

Akut Anal Fissür

OP. DR. Yasir Gözü

Akut Anal Fissür (çatlak) makatın çıkış kısmında, çatlak biçiminde oluşan yara sonucunda dışkılama anında ve sonrasında hafif ağrı ve bazen de hafif kanamaya sebep olan hastalıktır.

Detay

Anal Fissür İyileşme Belirtileri

OP. DR. Yasir Gözü

Fissür hastalığınızın geçme sürecinde ise artık yürürken, otururken zorluk çekmezsiniz. Gündelik hayatınız eski kalitesine dönmüştür. Makat bölgenizdeki kanamaların durmasıyla birlikte çamaşırınızda taze kan görmemeye başlarsınız.

Detay

Anal Fissür Doğal Tedavi

OP. DR. Yasir Gözü

Zeytinyağı, bağırsak sisteminize yağlama sağlayan sağlıklı tekli doymamış yağlarla doludur, böylece dışkıya yardım eder. Ayrıca anal fissürlerin neden olduğu ağrıdan çok daha fazla ihtiyaç duyulan rahatlama sağlayan anti-enflamatuar özellikler içerdiği de bilinmektedir.

Detay

Makat Fissür Nedir?

OP. DR. Yasir Gözü

Makat fissürü veya en yaygın ismiyle bilinen anal fissür hastalığı kuyruk sokumu bölgesinde görülen çatlaktır. Genelde kendini dışkılama esnasında ağrı ve kanama ile belli eder. Makat fissür belirtileri dışkılama sonrası makattan kan gelmesi, anüs bölgesinde oluşan ağrı ve kasılmalar, anüs bölgesinde tahrişe bağlı olarak oluşan kaşıntılar olarak ortaya çıkar.

Detay

Anal Fissür Nasıl İyileşir?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür rahatsızlığı kendi kendine iyileşebilen bir rahatsızlık değildir. Öncelikle uzman bir proktoloji doktoru muayenizi gerçekleştirmelidir.

Detay

Anal Fissür Krem

OP. DR. Yasir Gözü

Anal Fissür rahatsılzığında kullanılan iki farklı etki gösteren üç grup krem vardır. Bölgesel olarak uyuşturup dışkılamanın daha az acılı olmasını sağlayan merhemler ve dışkılama sonrası makatta oluşan kas krampını azaltarak yaranın iyileşmesini sağlayanlar olarak ikiye ayrılırlar

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623